Kochają Kraków z wzajemnością

fot. Marcin Gazda

Wiele inicjatyw, a łączy je idea integracji - tak można scharakteryzować XVII Tydzień Osób Niepełnosprawnych „Kocham Kraków z Wzajemnością - Małopolskie Dni Osób Niepełnosprawnych".

Codziennie od 31 maja do 6 czerwca można było skorzystać z atrakcyjnego programu. Nie zabrakło zabawy, sportowej rywalizacji oraz prezentacji dokonań osób z niepełnosprawnością. Chętni mieli też okazję do zwiedzania interesujących miejsc, zdobywania wiedzy i rozmów na ważne tematy. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Urząd Miasta Krakowa i Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego przy współpracy z organizacjami pozarządowymi z całej Małopolski.

Muzeum AK dla niepełnosprawnych

O upowszechnianie kultury zadbało m.in. Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie, gdzie odbyły się warsztaty połączone ze zwiedzaniem ekspozycji. Od 31 maja do 3 czerwca z oferty skorzystały cztery grupy osób z dysfunkcjami narządów ruchu, narządu wzroku, narządu słuchu, a także z obniżoną sprawnością psychiczną. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem.

– Od 2011 r. nasz budynek jest dostosowany do potrzeb osób z dysfunkcją ruchu. Mamy windy, podjazdy, a przestrzenie pomiędzy poszczególnymi elementami ekspozycji są na tyle duże, że można swobodnie przemieszczać się na wózku. Otwieramy się na kolejne grupy z niepełnosprawnościami – mówi Piotr Koziarz, specjalista ds. PR i promocji z Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie.

Sporo udogodnień zostało wprowadzonych dzięki projektowi „Wsłuchaj się w historię AK – audiodeskrypcja ścieżki”, zrealizowanemu w 2015 r., o którym informowaliśmy na łamach NS. Z myślą o osobach niewidomych i niedowidzących powstał audioprzewodnik. Zawiera on nie tylko teksty dotyczące historii czy opisy wybranych eksponatów znajdujących się w gablotach. Pomysłodawcy dodali też dźwięki, m.in. wybuchy.

– Pliki mp3 na odtwarzacze przenośne są do pobrania z naszej strony internetowej (http://www.muzeum-ak.pl/stronysn/strona.php?idwyb=7). Jednak chcemy, żeby audiodeskrypcja była dostępna nie tylko w internecie, ale również w muzeum – informuje Piotr Koziarz.

Plany zakładają też wzbogacenie listy eksponatów, które osoby z dysfunkcją wzroku będą mogły dotykać. Na stałej ekspozycji znajdują się makiety czołgu Vickers, rakiety V2 i kadłuba bombowca HP Halifax, a także klucze telegraficzne. Dodatkowymi atrakcjami są repliki mundurów oraz puzzle przedstawiające mapę II RP. W salce warsztatowej czekają eksponaty o mniejszych gabarytach, repliki m.in. orderów, granatu trzonkowego, pistoletu Walter P38, menażki czy hełmów. Są one udostępniane po wcześniejszym zgłoszeniu.

– Prosimy, żeby zwiedzający grupowo lub indywidualnie zgłaszali wcześniej chęć zapoznania się z tymi przedmiotami. One nie są w stałej ekspozycji, więc jeden z pracowników musi przyjść i je zaprezentować – mówi Piotr Koziarz.

Wygrali wszyscy

W ramach XVII Tygodnia Osób Niepełnosprawnych odbyło się wiele imprez sportowych. Jedną z nich był turniej piłkarski zorganizowany przez Fundację Otwarte Ramię Białej Gwiazdy. 3 czerwca na obiektach VIII LO w Krakowie wystąpiło 12 drużyn dziecięcych i młodzieżowych. Dwie z nich przyjechały z Tarnowa.

– Mieliśmy uczestników z bardzo różnymi dysfunkcjami, jednak naszym celem nie było granie tylko wśród osób, które są w jakimś stopniu niepełnosprawne. Rywalizowano z pełnosprawnymi, a to najlepsza droga do integracji i sprawdzenia siebie – mówi Marek Gój, jeden z organizatorów turnieju z Fundacji Otwarte Ramię Białej Gwiazdy

Pierwszych emocji dostarczył mecz pomiędzy UKS Bagry (Klub Sportowy dla Niesłyszących) i UKS Sobek (zespół II LO). Później rozegrano spotkania na dwóch połówkach boiska. Na jednej z nich został zorganizowany turniej drużyn siedmioosobowych. Równolegle zespoły rywalizowały w goalball.

– To bardzo fajna dyscyplina, dająca osobom niewidzącym i niedowidzącym poczuć grę zespołową i współzawodnictwo teamów na boisku. Widzący zakładają specjalne gogle, żeby szanse były wyrównane. Drużyny z pełnosprawnymi graczami zajęły odpowiednio czwarte i piąte miejsce. Bezkonkurencyjne okazały się dziewczyny z SOSW Tyniecka – opisuje Marek Gój

Jego zdaniem świetnym podsumowaniem imprezy są słowa z ceremonii zamknięcia. Jeden z nauczycieli powiedział wówczas, że wygrali wszyscy. Uczestnicy poczuli się docenieni nie tylko słownie. Każdy z nich otrzymał medal na pamiątkę i drobny upominek.

Łączy nas bieganie

Sportowych emocji dostarczył też V Bieg Integracyjny zorganizowany przez Stowarzyszenie Nie Widzę Przeszkód. 4 czerwca areną zmagań było boisko Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego Kraków Śródmieście. W zawodach wzięli udział członkowie Stowarzyszenia Myślenickie Skarby, uczniowie Ośrodka Dolina Słońca w Radwanowicach, uczniowie SOSW w Kaczynie Filia w Kętach, uczniowie SOSW dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie oraz uczniowie Szkoły Policealnej Integracyjnej Masażu Leczniczego nr 2 w Krakowie.

– Mieliśmy na starcie dzieci i młodzież z dysfunkcją wzroku, a także uczestników doskonale widzących, ale z problemami emocjonalnymi. Była pomiędzy nimi rywalizacja, jednak nie zauważyłem dużych różnic. Zaskoczyły mnie dziewczęta, osiągnęły bardzo dobre czasy na 600 metrów – mówi Waldemar Płonka ze Stowarzyszenia Nie Widzę Przeszkód.

W programie imprezy znalazł się m.in. bieg na 300 m dla osób, których niepełnosprawność nie pozwala na przebiegnięcie dłuższego dystansu. Z kolei 1200 metrów było do pokonania w biegu zasadniczym mężczyzn. Odbył się też specjalny bieg dla rodziców z dziećmi. Część najmłodszych uczestników przekroczyła linię mety w wózkach dziecięcych.

Jednym z celów wydarzenia była integracja społeczności lokalnej oraz środowiska osób z niepełnosprawnością poprzez wspólną rywalizację i dobrą zabawę. – W naszym stowarzyszeniu przykładem integracji jest prezes Jerzy Płonka. Postanowił zdobyć Koronę Europy, czyli stawia sobie wyzwania takie jak osoba pełnosprawna, choć nie widzi. Pozostało mu jeszcze kilka ostatnich szczytów do wejścia – informuje Waldemar Płonka.

Kongres na horyzoncie

Dyskusje na ważne tematy nie ominęły XVII Tygodnia Osób Niepełnosprawnych. 3 czerwca w Gmachu Głównym AGH odbył się Małopolski Konwent Regionalny. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Fundację Instytut Rozwoju Regionalnego (FIRR) wraz z partnerami. W debacie udział wzięło ponad 40 osób, reprezentujących m.in. organizacje pozarządowe, uczelnie wyższe, a także szkoły ogólnodostępne i specjalne.

– Jednym z celów konwentów regionalnych jest przygotowanie do II Kongresu Osób z Niepełnosprawnościami, który odbędzie się 20 września w Warszawie. Plany zakładają dziewięć spotkań, a Kraków był trzecim miastem na liście. Tego typu inicjatywy służą nie tylko zebraniu opinii, ale też wypracowaniu wspólnego głosu środowiska – mówi Joanna Piwowońska, prezes FIRR
.
Tematy przewodnie konwentów są zróżnicowane, nawiązują do poszczególnych artykułów Konwencji ONZ. W stolicy Małopolski dyskusja dotyczyła edukacji i wsparcia dzieci z niepełnosprawnościami. Uczestnicy zgodzili się, że należy wdrażać edukację włączającą uczniów z niepełnosprawnością. Ponadto podkreślili konieczność wsparcia szkół ogólnodostępnych, zwłaszcza w dostosowaniu form edukacji. Część placówek spotyka się po raz pierwszy z niepełnosprawnościami podczas przyjęć uczniów. Nie zabrakło też wątków związanych z finansowaniem edukacji osób z niepełnosprawnościami.

– Na światło dzienne wyszła, poruszana przez nas już wcześniej, kwestia nieprzekazywania środków bezpośrednio do placówek oraz nieprzeznaczania ich na zaspokojenie specjalnych potrzeb edukacyjnych uczniów – informuje Joanna Piwowońska.

Debata dotyczyła również ułatwienia dostępu osobom z niepełnosprawnościami do oferty m.in. kulturalnej czy sportowej Krakowa. Jednak nie tylko w ciągu Tygodnia Osób Niepełnosprawnych, ale na dłużej. – Rozmawialiśmy o pomyśle, nad którym już trwają prace w ramach KDO [Komisja Dialogu Obywatelskiego ds. Osób Niepełnosprawnych – przyp. red.]. Dążymy do objęcia rodzin z osobami niepełnosprawnymi systemem zniżek, ulg, preferencji i uprawnień, analogicznym do już istniejącej Krakowskiej Karty Rodzinnej – mówi Joanna Piwowońska.

Zobacz galerię…

Marcin Gazda
Data publikacji:14.06.2016 r.

 

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również