MFiPR: trzy nowe konkursy w programie Wiedza Edukacja Rozwój

Zaakceptowano założenia trzech nowych konkursów w programie Wiedza Edukacja Rozwój – poinformowało 28 listopada Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Mają one m.in. zwiększyć dostępność instytucji publicznych dla osób z niepełnosprawnością.

Jak czytamy w komunikacie, Komitet Monitorujący program Wiedza Edukacja Rozwój (POWER) zaakceptował założenia trzech nowych konkursów. Dzięki nim innowacje społeczne będą wykorzystywane w Polsce na szerszą skalę, a instytucje publiczne będą coraz lepiej przygotowane do spełnienia wymogów dostępności.

Celem nowych projektów – zaznaczono – jest m.in. wdrożenie nowatorskich rozwiązań, wypracowanych w Inkubatorach Innowacji Społecznych, w jak największej liczbie organizacji. Napisano, że upowszechniane innowacje pomogą między innymi w uatrakcyjnieniu kształcenia zawodowego i dostosowaniu go do aktualnych potrzeb przedsiębiorców, pracodawców oraz konsumentów, a także – jak zaznaczono – wpłyną na poprawę jakości życia osób z niepełnosprawnościami, osób chorych, osób starszych i opiekunów tych osób. Jak podało MFiPR, budżet na te działania wynosi prawie 11 milionów złotych.

W ramach projektów stworzone i wdrożone zostanie uniwersalne szkolenie z obszaru dostępności cyfrowej, z którego skorzysta 400 pracowników podmiotów publicznych. Ponadto – jak zaznaczył resort – przygotowani będą trenerzy do dalszego przekazywania wiedzy. Celem tych działań jest zwiększenie liczby specjalistów od dostępności cyfrowej.

Komitet Monitorujący POWER zaakceptował również założenia konkursu na uruchomienie pilotażowego ośrodka wsparcia w zakresie dostępności architektonicznej. Ośrodek będzie oferował wsparcie dla podmiotów publicznych polegające między innymi na realizacji audytów dostępności oraz szerokim doradztwie w zakresie projektowania uniwersalnego. (PAP)

Ewa Wesołowska

Data publikacji: 29.11.2019 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również