Niezwykła kobieta twarzą wyjątkowej inicjatywy dla kobiet

Agata Roczniak, pierwsza polska modelka na wózku, została ambasadorką pierwszej w Polsce Wrocławskiej Szkoły Rodzenia dla Osób z Niepełnosprawnością! Jednak modeling to tylko jedna z wielu ról tej niezwykłej wrocławianki, która od lat przełamuje stereotypy i bariery związane z niepełnosprawnością, dodaje odwagi i inspiruje.

Agata to także jedna z pierwszych w Polsce kobiet z SMA (rdzeniowym zanikiem mięśni), które urodziły dziecko. Dziś jej syn ma 10 lat, a Agata niezmiennie inspiruje, między innymi stając się ambasadorką Wrocławskiej Szkoły Rodzenia dla Osób z Niepełnosprawnością, którą  Fundacja „Potrafię Pomóc” uruchomiła we Wrocławiu dzięki wsparciu Gminy Wrocław.

„Być Twarzą niezwykle ważnej inicjatywy, która kryje w sobie tyle emocji… radości, ale i strachu, zaskoczenia i oczekiwania… Robię to dla nas, Kobiet oraz Waszych Partnerów. By dodać Wam otuchy, byście mieli mniej lęku, a więcej wiedzy i pewności, że sobie razem poradzicie”- tak o inicjatywie pisze Agata na Facebooku.

O swoich osobistych doświadczeniach – radościach i lękach związanych z macierzyństwem – opowiedziała w cyklu spotów wideo, których publikacja rozpoczęła się właśnie w mediach społecznościowych Fundacji „Potrafię Pomóc”. Poniżej link do pierwszego z nich.

https://fb.watch/1PL9_86NDE/

Kolejne filmy można będzie znaleźć tutaj:

https://www.facebook.com/FundacjaPotrafiePomoc/ i https://www.youtube.com/channel/UCBFDSk8SA77k0mzrJpAc9pQ

– Decyzja o byciu matką nie była dla mnie łatwa i dla mojego męża – opowiada Agata w jednym z filmów. – Jakie miałam wątpliwości jako matka? Myślę, że one dotyczyły najbardziej mojej fizyczności: czy sobie poradzę z tym, żeby przewinąć dziecko, czy sobie poradzę z tym, żeby je wykąpać. Wiedziałam już, że w pewnych rzeczach sobie nie poradzę i dużą pracą było to, żebym ja to zaakceptowała, że na nie wszystko mam wpływ – kontynuuje.

Oprócz krótkich filmów wideo, dzięki współpracy Fundacji „Potrafię Pomóc” i Agaty Roczniak powstała też informacyjna kampania społeczna, dotycząca szkoły rodzenia, którą przez cały listopad oglądać można na ekranach wrocławskich autobusów i tramwajów. Zachęca do udziału w bezpłatnych zajęciach szkoły rodzenia – rekrutacja wciąż trwa.

Wrocławska Szkoła Rodzenia dla Kobiet z Niepełnosprawnością powstała w tym roku dzięki współpracy Fundacji „Potrafię Pomóc” z prezydentem Wrocławia, Jackiem Sutrykiem i Wydziałem Zdrowia Urzędu Miejskiego Wrocławia. Z warsztatów i konsultacji bezpłatnie skorzystać mogą wrocławianki z niepełnosprawnościami, które są w ciąży lub dopiero rozważają macierzyństwo i ich partnerzy/osoby towarzyszące.

Zajęcia dostosowana są do indywidualnych potrzeb uczestniczek i obejmują: położnictwo, ginekologię, seksuologię, psychologię, pediatrię, fizjoterapię okołoporodową i uroginekologiczną. Ze względu na zagrożenie epidemiologiczne na razie spotkania odbywają się online.

– Dotychczas ze wsparcia skorzystały kobiety z niepełnosprawnościami wzroku, słuchu, z niepełnosprawnością ruchową i z chorobami przewlekłymi – opowiada Katarzyna Olszewska,  koordynatorka szkoły rodzenia. – Ja prowadzę zajęcia z fizjoterapii, w czasie których między innymi  wyjaśniam, jakie ćwiczenia można, a jakich nie powinno się stosować w czasie ciąży, kiedy można zacząć ćwiczyć po urodzeniu dziecka oraz jak wygląda terapia blizny po porodzie.

Wrocławska Szkoła Rodzenia dla Osób z Niepełnosprawnością to projekt pilotażowy i zadanie finansowane przez Miasto Wrocław. Rekrutacja trwa na bieżąco do grudnia 2020 roku. Szczegóły i formularze rekrutacyjne znaleźć można w linku: https://potrafiepomoc.org.pl/szkola-rodzenia/ .

Zobacz galerię…

pr/, fot. mat. prasowe

Data publikacji: 18.11.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również