Powstało narzędzie wspomagające wykonywanie grafik przez uczniów z dysfunkcją wzroku

W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych w wielkopolskich Owińskach powstał MASTERGRAF – nowatorskie narzędzie, mające usprawnić wykonywanie reliefowych rysunków geometrycznych, szkiców, schematów, grafów oraz rysunku swobodnego przez dzieci niewidome i słabowidzące.

– Po serii testów z naszymi uczniami, prezentujemy nasze najnowsze osiągnięcie. To prostokątna, koloru czerwonego, niebieskiego, czarnego lub żółtego, tablica z siatką lekko wklęsłych poziomych i pionowych linii. Górna, dolna oraz obie boczne krawędzie tablicy są opisane na końcu każdej z linii numerem w alfabecie brajla oraz w druku powiększonym – – informuje Marek Jakubowski z Ośrodka w Owińskach.

– Narzędzie (będące miejscem gdzie układamy kartkę papieru brajlowskiego lub arkusz folii do rysowania) służy do zorientowania się w procesie wykonywania rysunku, grafu lub zwykłej linii w strukturze przestrzennej arkusza, na którym wykonujemy rysunek. Nowa pomoc dydaktyczna zacznie służyć naszym dzieciom od września tego roku – dodaje.

Jest to kolejna – opracowana przez pedagogów z Owińsk na przestrzeni ostatnich miesięcy – nowatorska pomoc dydaktyczna.

info i fot. SOSW w Owińskach, oprac. tuk/

Data publikacji: 25.06.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również