Terapeutyczne alpaki i kozy w Szkole Podstawowej Specjalnej w Kaliszu

Cztery alpaki i trzy kozy będę pracować z dziećmi niepełnosprawnymi w ramach terapii wspierającej rozwój – poinformowała PAP dyrektor Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 19 przy ul. Budowlanych w Kaliszu Sylwia Baranowska.

Terapia rozpocznie się od 10 lutego, po feriach zimowych. Obejmie wszystkich 114 uczniów szkoły, ze szczególnym naciskiem na pracę z dziećmi autystycznymi oraz z upośledzeniem umiarkowanym, znacznym i głębokim.

Na systematyczne zajęcia do Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 19 przy ul. Legionów będą przyjeżdżać z regionu łódzkiego alpaki – Kamiś, Kropek, Buliś i Choco oraz kózki – Czikita, Bolek i Lolek.

– Postanowiliśmy wdrożyć alpakoterapię jako formę wspierającą rozwój naszych uczniów – powiedziała dyr. Baranowska. Wyjaśniła, że terapia polega na bezpośrednim kontakcie dziecka ze zwierzęciem poprzez karmienie, przytulanie i głaskanie.

– Alpaki odprężają, wyciszają i nastrajają pozytywnie do życia. Zwierzątka są ciepłe i miękkie w dotyku, dzięki czemu obniża się poziom lęku i stresu u dzieci. Osoby nadpobudliwe i nerwowe wyciszają się podczas kontaktu z alpakami, natomiast wycofane i nieśmiałe – otwierają się na świat – poinformowała dyrektor szkoły.

Wyjaśniła, że kontakt z alpaką stymuluje rozwój ruchowy i zmysły, obniża napięcie i lęk, wspiera pewność siebie, uczy empatii.

W szkole prowadzona jest też dogoterapia. (PAP)

Ewa Bąkowska, fot. freeimages.com
Data publikacji: 09.01.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również