Gliwiccy muzycy nagrali dla medyków „Czas nas uczy pogody”

Trzej gliwiccy muzycy – trębacz, wibrafonista i gitarzysta – nagrali specjalnie dla medyków walczących z epidemią koronawirusa instrumentalną wersję ballady „Czas nas uczy pogody”, skomponowanej przed laty przez Krzesimira Dębskiego.

Wobec choroby wszyscy stajemy się równi, ważne, abyśmy byli dla siebie wspierający, empatyczni i otwarci na wzajemne potrzeby – podkreślają artyści.

Na pomysł niecodziennego wsparcia personelu medycznego Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach – który decyzją ministra zdrowia od piątku działa jako trzeci jednoimienny szpital zakaźny w woj. śląskim – wpadł Piotr Schmidt, pochodzący z Gliwic wybitny trębacz jazzowy i producent. Do współpracy zaprosił dwóch gliwickich twórców muzycznych: wibrafonistę Bartka Pieszkę oraz gitarzystę Radosława Pendziałka. Utwór „Czas nas uczy pogody” muzycy nagrali oddzielnie, w swoich domach.

„Wobec choroby wszyscy stajemy się równi, każdy z nas na swój sposób przeżywa to, co obecnie dzieje się w kraju i na świecie. Ważne, abyśmy pozostali dla siebie wspierający, empatyczni i otwarci na wzajemne potrzeby. Muzyka może mieć wiele odsłon, oddziaływać na ludzi w różny sposób, ale na pewno jedną z jej najważniejszych funkcji jest kojenie duszy i serca, łagodzenie obyczajów. Teraz wszyscy potrzebujemy tego najbardziej” – zaznaczają muzycy twórcy.

– O tym, że czas pandemii koronawirusa jest piekielnie trudny dla służb medycznych nikogo przekonywać nie trzeba. To życie w ciągłym stresie oraz napięciu, często wśród i tak już mocno zdenerwowanych, pełnych obaw pacjentów. Musimy sobie dawać z tym radę, a każdy gest i każde dobre słowo są na wagę złota – podkreśla dr Anna Dołaszyńska-Żółkiewska ze Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.

Utwór „Czas nas uczy pogody” jest uznawany za jedną z najpiękniejszych polskich ballad. Muzykę skomponował Krzesimir Dębski, a autorem tekstu jest Jacek Cygan. To jeden z największych przebojów Grażyny Łobaszewskiej, ale własne interpretacje utworu stworzyli także m.in. Stanisław Sojka i Kayah.

Nagrania gliwickich muzyków można posłuchać pod adresem: https://www.youtube.com/watch?v=YOnUVEspQ_M&feature=youtu.be&fbclid=IwAR1aqMs-iVuKmRcb9IxhkXtrWxMvSWjJPX7nS5Pap-pQqHibKkthvtd05Ik. (PAP)

Krzysztof Konopka, fot.

Data publikacji: 02.05.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również