Szczęśliwa trzynastka w nowej rzeczywistości. Integracja w Bochni

A. Rusowicz, J. Turek, M. Piekarczyk, I. Trojanowska, D. Miśkiewicz i W. Cugowski

To najprawdopodobniej najlepsza edycja Festiwalu Piosenki „Integracja malowana dźwiękiem”. Takie opinie docierają od organizatorów imprezy, która odbyła się 5-8 października. Pierwotnie młodzi wykonawcy mieli przyjechać do Bochni pod koniec maja, ale plany zmieniono ze względu na pandemię. Jednocześnie nie odwołano żadnego z wydarzeń towarzyszących.

Duet Krzysztof Duda (Warszawa) i Zuzanna Szlachetka (Kraków) zdobył Grand Prix trzynastej edycji Festiwalu Piosenki „Integracja malowana dźwiękiem”. Tak zadecydowało jury, któremu przewodniczyła Izabela Trojanowska. Występy uczestników oceniali też Alicja Węgorzewska, Ania Rusowicz, Dorota Miśkiewicz, Wojciech Cugowski, Marek Piekarczyk i Maurycy Polaski. Ponadto nagrody specjalne zostały przyznane przez Monikę Meleń, a także Monikę Woszczyńską-Kmiecik i Stanisława Kmiecika.

– Chcieliśmy spotkać się pod koniec maja, ale musieliśmy zmienić termin. Cały czas wierzyliśmy, że trzynastka nie spowoduje pecha, tylko przyniesie szczęście i odbędzie się najlepsza edycja. Tak się chyba stało, mieliśmy bardzo wysoki poziom. Pomógł nam nasz partner główny – Województwo Małopolskie, wsparły nas również MKiDN oraz PFRON –  powiedział „NS” Jerzy Turek, pomysłodawca imprezy i wicedyrektor SOSW im. ks. Jana Twardowskiego w Bochni. Ta placówka wraz ze Stowarzyszeniem na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Kropla Dobroci zorganizowały festiwal. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła małżonka prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda.

Trudny wybór

Zwieńczeniem tegorocznej edycji była Gala Festiwalowa, zorganizowana 8 października. W Hali Widowiskowo-Sportowej swoje umiejętności wokalne zaprezentowali laureaci oraz jurorzy. Na scenie wystąpili przy akompaniamencie zespołu Adam Jarzmik Band oraz sekcji smyczkowej.

– Piosenki, które znalazły się na podium, charakteryzowały się różnorodnością. Jurorzy nie mieli łatwego wyboru. Zdobywcy Grand Prix już u nas występowali, ale pojawiły się też nowe, ciekawe głosy – opisał wicedyrektor SOSW.

Najlepsi wykonawcy zostali wyłonieni po przesłuchaniach konkursowych, które odbyły się kilka godzin wcześniej. Natomiast formę przygotowań do finałowych zmagań stanowiły dwudniowe warsztaty. 6-7 października zajęcia dla uczestników przeprowadzili Izabela Trojanowska, Alicja Węgorzewska, Wojciech Cugowski, Ania Rusowicz i Dorota Miśkiewicz.

Podobnie jak w poprzednich latach, przyjmowane były zgłoszenia w trzech kategoriach: integracyjne duety muzyczne (osoba z niepełnosprawnością – pełnosprawny rówieśnik), zespoły i kabarety (osoby z niepełnosprawnością, ewentualnie skład integracyjny). Regulamin dopuszczał udział uczniów wszystkich typów szkół (specjalnych i masowych), warsztatów terapii zajęciowej oraz instytucji zajmujących się edukacją artystyczną.

– Zgłoszeń wpłynęło mniej niż w poprzednich latach. Przesądziły o tym obostrzenia. WTZ miały ograniczone funkcjonowanie, szkoły, ośrodki szkolno-wychowawcze czy domy kultury też nie działały. Chcąc zachować reżim sanitarny, zakwalifikowaliśmy 15 duetów integracyjnych na zajęcia z artystami – poinformował Jerzy Turek. Dodał, że do Bochni mieli dotrzeć uczestnicy z Gruzji, Rumunii, Niemiec oraz Azerbejdżanu. Ale ich plany zostały pokrzyżowane przez pandemię.

Program z atrakcjami

Festiwalowe święto zainaugurowano 5 października. Tego dnia w Auli Nicolai odbył się wernisaż prac Walerego Siejtbatałowa, który specjalizuje się w malowaniu ustami. Tam też publiczność miała okazję wysłuchać recitalu Alicji Węgorzewskiej.

Kolejnego dnia przygotowano atrakcje w tężni solankowej. W niej zorganizowano spotkanie z Moniką Meleń połączone z projekcją jej reportażu „Rogal daje radę” (https://www.youtube.com/watch?v=XHxE37tXXrk). To materiał o Arturze Rogalskim, który specjalizuje się w fotografii kulinarnej. Ze względu na zanik mięśni nie jest w stanie podnieść aparatu fotograficznego. Jednak jego fotografie wzbudzają zachwyt i były nagradzane w różnych konkursach.

– Artur Rogalski nie przyjechał do nas ze względu na pandemię, ale podarował nam jedną ze swoich prac. Myślimy, żeby stworzyć galerię, na razie internetową, takich twórców, którzy działają na rzecz festiwalu. Np. w tym roku logo imprezy zaprojektował Rafał Olbiński. To jeden z głównych twórców polskiej szkoły plakatu, autor m.in. okładek płyt m.in. Krzysztofa Klenczona czy zespołu Breakout. Dla nas to nobilitacja – powiedział Jerzy Turek.

Gośćmi w tężni solankowej byli też malujący ustami Martynka Gruca oraz Stanisław Kmiecik. Zwieńczeniem tego dnia był recital Wojciecha Cugowskiego z gościnnym udziałem bocheńskich muzyków. Natomiast 7 października publiczność przybyła do kościoła p.w. św. Pawła Apostoła. W nim Teatr EXIT z Krakowa zaprezentował spektakl „Pieśń nad Pieśniami”.

– Na pewno tegoroczna edycja była w cieniu pandemii, w zupełnie innej rzeczywistości. Ale odbyły się wszystkie wydarzenia towarzyszące. To cieszy i chcemy dalej rozwijać „Integrację malowaną dźwiękiem” – podsumował wicedyrektor SOSW.

Marcin Gazda, fot. archiwum festiwalu (Wojtek Salamon i Dorota Ciosek)

Zobacz galertię

 

Laureaci 13. Festiwalu Piosenki „Integracja malowana dźwiękiem”

Kategoria Kabaret

Kabaret „BEZ GRANIC” ze SOSW dla Dzieci Niesłyszących im. Marii Grzegorzewskiej w Radomiu

Kategoria Zespół muzyczny

Nagrody nie przyznano

Kategoria Integracyjny duet muzyczny

Grand Prix i 1.miejsce
Krzysztof Duda (Warszawa) i Zuzanna Szlachetka (Kraków)

2 miejsce
Patrycja Malinowska (Płock) i Karolina Tosia Sypniewska (Zakopane)

3 miejsce
Anna Wereszczyńska (Opole) i Maria Wojnarowicz (Przeworsk)

Wyróżnienia

  1. Nikola Wojciechowska Lublin) i Natalia Pochroń (Raba Wyżna)
  2. Jakub Przybyłowicz (Koło) i Maja Żylińska (Koło)
  3. Renata Sieńko (Nowa Ruda) i Oliwia Duda (Raba Wyżna)

Nagroda specjalna TVP Kraków przyznana przez reżyser Monikę Meleń:
Gabriela Tomaka (Rzeszów)
Kacper Cieślik (Dąbrowa Górnicza)

Nagroda specjalna przyznana przez Monikę Woszczyńską-Kmiecik i Stanisława Kmiecika:
1.Marlena Paruch (Żegocina) i Kacper Kozyra  (Leszno)
2.Elżbieta Bogacz (Dobczyce) i Konrad Wrocławiak (Raba Wyżna)

 

Zobacz galerię: https://naszesprawy.eu/galeria/szczesliwa-trzynastka-w-nowej-rzeczywistosci-galeria/

Data publikacji: 30.10.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również