Zaproszenie na Spotkania Teatralne w Łodzi

Poleski Ośrodek Sztuki w Łodzi zaprasza do udziału w Międzynarodowym Biennale, XIV Spotkaniach Teatralnych Terapia i Teatr, Łódź, 7-9 czerwca 2021. Ta edycja festiwalu miała odbyć się  w roku 2020. Niestety pandemia COVID-19 zmusiła organizatorów do zmiany terminu. Liczą jednak na to, że w przyszłym roku się spotkamy i dane nam będzie wspólnie przeżyć wiele wzruszeń artystycznych.

Zgodnie z tradycją zaplanowano zarówno przegląd teatralny, jak i konferencję, spotkania z twórcami, pokazy filmów oraz wystawy prac plastycznych.

W ramach przyszłorocznego Biennale odbędzie się konferencja, której jedną ze ścieżek stanowić będą wykłady, a drugą warsztaty instruktorskie.

Międzynarodowe Spotkania Teatralne, od pierwszej edycji w 1995 roku, poświęcone są twórczości teatralnej osób niepełnosprawnych, upowszechnianiu idei terapii, edukacji i integracji przez teatr, aktorstwu niepełnosprawnych, wreszcie dyskusji na temat wspólnotowości w teatrze oraz potrzeb i możliwości udziału osób „wykluczonych” we współczesnej kulturze.

Festiwal nie ma charakteru konkursu. Obok spektakli teatrów zawodowych jest miejsce dla twórczości scenicznej niepełnosprawnych artystów amatorów, zarówno dzieci, jak i dorosłych, a także grup integracyjnych. W 25-letniej historii Spotkań Terapia i Teatr była okazja gościć zespoły teatralne oraz wykładowców z wielu krajów, w tym: Holandii, Belgii, Wielkiej Brytanii, Włoch, Francji, Cypru, Luksemburgu, Niemiec, Austrii, Norwegii, Czech, Węgier, Rosji, Izraela, a także Arabii Saudyjskiej.

Inicjatorów Spotkań zajmuje szeroko pojęta socjoterapia przez teatr – na przykład w środowisku osób uzależnionych czy osadzonych w zakładach karnych.

Niebagatelne znaczenie mają, prezentowane podczas każdego Festiwalu, pokazy metod pracy terapeutycznej  z wykorzystaniem technik teatralnych, różnorodnych praktyk arteterapeutycznych i technik dramy. W roku 2021 zaprezentowane zostaną metody pracy i spektakle grup teatralnych z Izraela, Belgii, Szwecji, Grecji, Austrii i Niemiec. Wspomniany teatr z Izraela, to teatr „Na Laga`at” („Dotknij, proszę”), który rozwinął unikatowe w skali światowej techniki teatralne pozwalające na tworzenie znakomitych spektakli z udziałem osób niewidzących i niesłyszących.

Przygotowywana jest również atrakcyjna oferta warsztatowa.

Autorskie warsztaty prowadzone podczas festiwalu przez gości z zagranicy i z Polski stanowić będą okazję do podniesienia kompetencji zawodowych.

Więcej na stronie: http://pos.lodz.pl/miedzynarodowe-biennale-spotkania-teatralne-terapia-i-teatr/

pr/, fot. Olga Bobkova (Teatr ITS Krug Moskwa)

Data publikacji: 29.12.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również