46 osób zakażonych koronawirusem w DPS w Chumiętkach

37 pensjonariuszy i 9 pracowników Domu Pomocy Społecznej w Chumiętkach (pow. gostyński, woj. wielkopolskie) jest zakażonych SARS-CoV-2 – poinformował 12 września Powiatowy Sztab Zarządzania Kryzysowego w Gostyniu.

W wydanym komunikacie przekazano, że spośród 180 wykonanych w placówce testów 46 dało wynik pozytywny. „Zakażonych COVID-19 jest 9 pracowników oraz 37 pensjonariuszy. Dom Pomocy Społecznej w Chumiętkach pracuje w systemie rotacyjnym w stanie izolacji. Utworzono wewnątrz placówki dwie strefy – w jednej umieszczane są osoby z wynikiem dodatnim, a w drugiej z ujemnym” – podano.

Zapewniono, że DPS jest na bieżąco zaopatrywany w środki ochrony osobistej – powiatowe służby zarządzania kryzysowego przekazały dodatkowe łóżka, gogle, przyłbice i kombinezony.

11 września gostyński sztab kryzysowy poinformował, że koronawirusa potwierdzono u jednego z pensjonariuszy placówki, który był dializowany i już wcześniej przebywał w odosobnionym pomieszczeniu. „Zarząd powiatu niezwłocznie podjął decyzję o przeznaczeniu dodatkowych środków na przeprowadzenie testów w DPS Chumiętki” – podkreślono.

W komunikacie podano także, że zakażenie SARS-CoV-2 potwierdzono u pacjentki oddziału wewnętrznego gostyńskiego szpitala. „Dyrekcja podjęła natychmiastowe działania zmierzające do zminimalizowania transmisji wirusa. Wśród personelu oraz pozostałych pacjentów oddziału przeprowadzone zostały testy” – przekazano.

Do czasu uzyskania wyników testów wstrzymano wszystkie przyjęcia, a oddział wewnętrzny pracuje w warunkach izolacji.

W komunikacie podano również, że żaden z 80 testów przeprowadzonych wśród pracowników i mieszkańców DPS Zimnowoda nie potwierdził zakażenia SARS-CoV-2. „W placówce nie stwierdzono koronawirusa” – zapewniono.

Wielkopolski Urząd Wojewódzki, na podstawie komunikatu Ministerstwa Zdrowia, podał 11 września, że w szpitalu jednoimiennym przy ul. Szwajcarskiej w Poznaniu z powodu COVID-19 zmarła 65-letnia mieszkanka powiatu gostyńskiego. WUW podał także, że koronawirusa potwierdzono u kolejnych siedmiu mieszkańców tego powiatu.

Od początku pandemii koronawirusa w Wielkopolsce odnotowano 6280 przypadków zakażeń SARS-CoV-2, z czego 921 to przypadki aktywne. 239 osób zmarło, a 5120 wyzdrowiało. (PAP)

Szymon Kiepel, fot. pixabay.com

Data publikacji: 12.09.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również