Dieta wpływa na zdrowie za pośrednictwem bakterii jelitowych

Dieta wpływa na zdrowie za pośrednictwem bakterii jelitowych

Dieta sprzyja rozwojowi różnych szczepów bakterii jelitowych, które mogą samodzielnie wywierać korzystny bądź szkodliwy wpływ na stan zdrowia – zawiadamia czasopismo „Cell Metabolism".

Naukowcy z Uniwersytetu w Göteborgu (Szwecja) zaobserwowali, że olej rybny (tran) i tłuszcz zwierzęcy (smalec) powodują u myszy powstawanie odmiennych typów bakterii jelitowych, które po przekazaniu innym gryzoniom kształtują ich procesy metaboliczne i modyfikują stan zapalny organizmu.

Badacze przez 11 tygodni karmili myszy dietą bogatą w tłuszcz rybi lub tłuszcz zwierzęcy o takiej samej zawartości kalorii. Okazało się, że tłuszcz zwierzęcy sprzyjał u zwierząt namnażaniu bakterii z grupy Bilophila, które wywoływały stan zapalny organizmu, a olej rybny zwiększał liczebność bakterii Akkermansia muciniphila, które poprawiały metabolizm glukozy i ograniczały przybieranie na wadze.

– Byliśmy zaskoczeni, że dieta zawierająca smalec lub tran, pomimo takiej samej zawartości energii i błonnika – który jest głównym źródłem energii dla bakterii jelitowych – powodowała powstawanie zupełnie odmiennych społeczności bakterii, które z kolei wywierały tak duży wpływ na zdrowie – mówi główny autor badania Robert Caesar.

W kolejnym etapie badania naukowcy przekazali bakterie jelitowe myszy karmionych tłuszczem rybim gryzoniom karmionym tłuszczem zwierzęcym i odwrotnie, i zauważyli, że zapożyczone bakterie nadal oddziaływały na zdrowie gospodarza niezależnie od diety. Np. bakterie Akkermansia muciniphila chroniły myszy karmione smalcem przed przybieraniem na wadze i zaostrzeniem stanu zapalnego.

Wyniki niniejszego badania wskazują na to, że probiotyki, czyli substancje zawierające korzystne dla zdrowia bakterie, mogą przeciwdziałać konsekwencjom stosowania niezdrowej diety. (PAP)

ooo/ mrt/

Data publikacji: 02.09.2015 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również