Picie kawy związane z mniejszym ryzykiem raka prostaty

Miłośnicy kawy są w mniejszym stopniu narażeni na rozwój raka gruczołu krokowego – potwierdzają naukowcy z Chińskiego Uniwersytetu Medycznego w Shenyang. Ich wnioski opublikowane zostały w piśmie „BMJ Open”.

Jak wynika z analizy 16 dotychczasowych badań przeprowadzonych w Europie, Ameryce Północnej i Japonii, ryzyko raka prostaty u mężczyzn pijących od 2 do 9 kubków kawy dziennie jest o 9 proc. mniejsze niż u panów, którzy piją 1 kubek dziennie lub wcale. Każdy dodatkowy kubek kawy dziennie przekłada się na zmniejszenie ryzyka raka prostaty o 1 proc.

Łącznie w badaniach wzięło udział ponad milion mężczyzn, z których ponad 57,7 tys. zachorowało na raka gruczołu krokowego.

Rak gruczołu krokowego jest drugim najczęściej występującym nowotworem u mężczyzn. Blisko 3 na 4 przypadki tej choroby przypadają na kraje rozwinięte, jednak od lat 70. obserwuje się duży wzrost zachorowalności w Azji.

„Kawa korzystnie wpływa na metabolizm glukozy, ma właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające oraz wpływa na hormony płciowe, co może przyczyniać się do zmniejszenia ryzyka rozwoju nowotworu. Wykazano już m.in. związek konsumpcji kawy z mniejszym prawdopodobieństwem zachorowania na raka piersi, wątroby i raka jelita” – komentują badacze.

Więcej na ten temat: https://bmjopen.bmj.com/content/11/2/e038902 (PAP)

koc/ agt/, fot. freepik.com

Data publikacji: 12.01.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również