Ruszył nabór gabinetów do V edycji akcji „Polscy Okuliści Kontra Jaskra”

Ruszył nabór gabinetów i poradni okulistycznych do V edycji ogólnopolskiej akcji Polscy Okuliści Kontra Jaskra, organizowanej przez Polskie Towarzystwo Okulistyczne. Placówki można zgłaszać do 28 lutego, udział w akcji jest bezpłatny.

W związku ze zbliżającym się Światowym Tygodniem Jaskry, który w tym roku obchodzony jest w dniach 7-13 marca, Polskie Towarzystwo Okulistyczne, Sekcja Jaskry Towarzystwa oraz Polski Związek Niewidomych, już po raz piąty zapraszają gabinety okulistyczne do włączenia się do społecznej akcji badań przesiewowych w kierunku jaskry.

W ubiegłym roku w projekt zaangażowało się 61 ośrodków, w których przebadano ponad 2500 pacjentów. Każdy gabinet, który weźmie udział w tegorocznej inicjatywie otrzyma bezpłatny dostęp do transmisji online podczas V Polskiego Forum Jaskry oraz 52 Zjazdu Okulistów Polskich. Gabinety można rejestrować za pośrednictwem strony www.tydzienjaskry.pl/rejestracja-gabinetu do niedzieli 28 lutego.

Aby zgłosić się do tegorocznej inicjatywy należy wypełnić formularz znajdujący się na www.tydzienjaskry.pl, wydrukować potwierdzenie otrzymane na email i odesłać jego scan. Każdy z gabinetów okulistycznych, który przystąpi do akcji, po zdeklarowaniu liczby bezpłatnych badań oferowanych pacjentom, otrzyma pakiet startowy, w skład którego wchodzić będą: plakat informacyjny, ulotki informacyjne dla pacjentów oraz wydrukowane kwestionariusze badania przesiewowego.

Akcja Polscy Okuliści Kontra Jaskra realizowana od 2017 r. z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Okulistycznego i lekarzy okulistów z całej Polski. Ma ona poprawić wykrywalność jaskry we wczesnych stadiach zaawansowania, a tym samym uratować wzrok osobom, które nie są świadome swojej choroby.

Badanie przesiewowe w kierunku jaskry polega na zbadaniu budowy dna oka, grubości rogówki, ciśnienia wewnątrzgałkowego oraz wywiadu lekarskiego u pacjentów, którzy nie odwiedzili okulisty co najmniej przez rok i nie są chorzy na jaskrę.

Takie badania pozwalają wykryć jaskrę na wczesnym etapie rozwoju, co ma kluczowe znaczenie dla skutecznego leczenia. W tej chorobie nie pomaga bowiem profilaktyka, efekty daje jedynie wczesna diagnostyka. W 2020 r. w ramach akcji przebadano 2526 osób. Łącznie, w ciągu czterech lat trwania kampanii, przebadano ponad 10 500 osób.

Jaskra może występować w Polsce u 800 tys. osób, z czego tylko połowa została dotąd zdiagnozowana. W 90 proc. przypadków choroba przebiega bez widocznych dolegliwości. Zachorować może każdy bez względu na wiek i płeć, a tylko wczesna diagnoza może pomóc ocalić wzrok. Dlatego tak ważne są regularne badania. Każdy powinien przynajmniej raz w roku wykonać pełne badanie okulistyczne, a osoby z grupy ryzyka nawet co 6 miesięcy. (PAP)

zbw/ ekr/

Data publikacji: 20.02.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również