W Wielkopolsce powstaną dwa ośrodki dla dzieci z autyzmem

W Wielkopolsce powstaną dwa ośrodki dla dzieci z autyzmem

Do końca roku mają powstać w Wielkopolsce dwa ośrodki dla dzieci z autyzmem i sprzężoną niepełnosprawnością. Placówki, dofinansowane w ramach programu "Za życiem" będą funkcjonować w Obornikach i na terenie powiatu pilskiego.

Utworzenie specjalistycznych ośrodków zapowiedziała 3 października wicewojewoda wielkopolski Marlena Maląg. – Jesteśmy już po akceptacji ministerstwa rodziny i obecnie oczekujemy na środki i decyzję z ministerstwa finansów na kwotę ok. 1,2 mln zł – zaznaczyła Maląg.

Podkreśliła, że to nie jedyne środki finansowe, jakie w ramach programu „Za życiem” trafią do Wielkopolski. Jak mówiła, wystąpiła już do ministerstwa o dodatkowe pieniądze, dzięki którym możliwe byłoby zwiększenie o 30 proc. kwoty na osoby z autyzmem i sprzężoną niepełnosprawnością korzystające ze wsparcia w środowiskowych domach samopomocy. Łącznie dla Wielkopolski, na ten cel, byłoby to prawie 1 mln zł.

– Ważną kwestią w ramach programu „Za życiem” jest także utworzenie tzw. mieszkań chronionych. W Wielkopolsce powstaną one na początku w Jarocinie i Lesznie, a łącznie będzie ich 6 dla 24 osób. To są takie, powiedziałabym małe, ale jednocześnie wielkie kroki wspierające rodziny z niepełnosprawnymi dziećmi – mówiła Maląg..

Wicewojewoda wskazała, że dotychczas o środki w ramach programu „Za życiem” zwróciło się do Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego łącznie 128 gmin, z 226 w całym regionie. – Do chwili obecnej w ramach bezpośredniego wsparcie z tytułu urodzenia niepełnosprawnego dziecka wsparliśmy już 317 rodzin na kwotę ok. 1,4 mln zł – podkreśliła Maląg. (PAP)

Anna Jowsa, oprac. sza
Data publikacji:: 04.10.2017 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również