Władze Ukrainy potwierdziły dwa przypadki polio u dzieci

Władze Ukrainy potwierdziły dwa przypadki polio u dzieci

Dwa przypadki zachorowań dzieci na polio (chorobę Heinego-Medina) wystąpiły na Zakarpaciu na zachodzie Ukrainy - poinformowało 2 września ONG Polio - stowarzyszenie zajmujące się walką z tą chorobą. Władze Ukrainy potwierdziły tę informację.

Na polio zachorowały dzieci w wieku czterech lat i 10 miesięcy; paraliż charakterystyczny dla przebiegu tej choroby wystąpił u nich 30 czerwca i 7 lipca – podaje ONG Polio.

Ukraina jest szczególnie narażona na rozprzestrzenianie się wirusa ze względu na to, że szczepienia nie obejmują wszystkich dzieci. Tylko 50 proc. z nich zostało zaszczepionych w 2014 roku przeciw tej bardzo zakaźnej chorobie.

Stowarzyszenie ONG Polio poinformowało, że „prowadzi rozmowy z ukraińskimi władzami, apelując o podjęcie środków nadzwyczajnych”.

Od czasu powstania w 1988 roku pod auspicjami ONZ Światowej Inicjatywy na rzecz Walki z Polio (Global Polio Eradication Initiative) liczba zachorowań na chorobę Heinego-Medina spadła o ponad 99 proc. W 2013 roku wirus zaatakował w Somalii. Również w 2013 roku polio pojawiło się w Syrii.

Choroba przenosi się zazwyczaj przez kontakt bezpośredni – głównie drogą pokarmową lub w mniejszym stopniu drogą kropelkową; dotyka zwykle dzieci poniżej piątego roku życia. Wirusy polio mogą wywołać uszkodzenie nerwów objawiające się niedowładem lub porażeniem mięśni; w niektórych przypadkach choroba ta może być śmiertelna. (PAP)

fit/ ro/

Data publikacji: 03.09.2015 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również