Z usługi asystenta osobistego skorzystało 82 gdańszczan

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku do końca roku realizuje program „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej”. Do tej pory skorzystało z niego 82 pełnoletnich mieszkańców Gdańska, posiadających aktualne orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności.

Asystent pomaga w codziennych czynnościach, np. w robieniu zakupów, załatwianiu spraw urzędowych, w dojazdach do lekarza, na rehabilitację i zajęcia terapeutyczne lub do ośrodków kultu religijnego. Może także wspierać w rozwijaniu pasji, czy towarzyszyć na spacerze. W szczególnym czasie epidemii asystencji wspierają także w zdalnym komunikowaniu się i załatwianiem spraw przez internet.

Limit godzin pracy asystenta nie może przekroczyć 30 godzin miesięcznie przypadających na osobę z niepełnosprawnością. Osoby niepełnosprawne nie ponoszą żadnych opłat w związku z usługą asystencką. Środki na ten cel pochodzą z Funduszu Solidarnościowego. W tym roku gdański MOPR otrzymał 1,58 mln zł. Pieniądze te pokrywają m.in. koszty ubezpieczeń oraz wynagrodzenia 55 asystentów. Usługę tę realizują: Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, Polski Związek Niewidomych, Fundacja im. Helen Keller oraz Fundacja Hospicyjna.

Więcej informacji na stronie http://mopr.gda.pl/ w zakładce Centrum Pracy Socjalnej.

tuk/, fot.freepik.com

Data publikacji: 30.07.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również