Tak wykuwa się medal reprezentacji Polski w ampfutbolu

Nie straszny im chłód i wiadra wylewanego potu, bo najważniejszy jest cel. Ampfutbolowa reprezentacja Polski w weekend 17-19 stycznia miała pierwsze w tym roku zgrupowanie. Na warszawskim Bemowie trenowało 17 z 21 kadrowiczów. W ten sposób biało-czerwoni rozpoczęli tegoroczne przygotowania do najważniejszej imprezy sezonu – Mistrzostw Europy, które w wrześniu odbędą się w Krakowie. Już na początku lutego Polacy poznają rywali na drodze do medalu.

– Choć pod balonem było dość chłodno ok. 10 stopni, nikomu to specjalnie nie przeszkadzało. Wcale nie jest tak zimno, jakby się wydawało. Trenowaliśmy w gorszych warunkach. Cel jest taki, że musimy się przygotować, więc nie możemy patrzeć na warunki. Trzeba robić co do nas należy – mówił bramkarz Łukasz Miśkiewicz.

Zgrupowania kadry mają już swój rytuał. Od dłuższego czasu kadra spotyka się raz w miesiącu na dwu i pół dniowe konsultacje. Tym razem padło na warszawskie Bemowo. Zawodnicy poza treningami piłkarskimi, mieli też odprawy taktyczne. Większość treningów została poświęcona na organizację gry – przechodzeniu z obrony do ataku i szybką odbudowę ustawień po stracie piłki. – Choć chcemy atakować, to kluczem jest umiejętność organizacji w defensywie. Ćwiczyliśmy ustawienie bazowe, a także jak zakładać pressing – tłumaczy trener Marek Dragosz.

Zajęcia były intensywne, zawodnicy wylewali wiadra potu, ale niektórym i tak było mało. – Za małe wiadra, za mało potu – śmieje się kapitan reprezentacji Przemek Świercz – Jeszcze jest dużo do poprawienia, zarówno tutaj na boisku na zgrupowaniu, jak i pomiędzy zgrupowaniami przy pracy indywidualnej. Każdy z nas ma potencjał by zrobić jeszcze więcej, żeby ta praca i te wyniki na boisku były jeszcze lepsze.

Trwa ostra walka o miejsce w składzie na Euro. – To co zrobią, zależy tylko i wyłącznie od nich – mówi trener. – Weryfikacja tego jest brutalna. Mamy 21 zawodników w szerokiej kadrze, a na mistrzostwa pojedzie 13. Domyślam, się że ich marzeniem jest, by być na tych mistrzostwach, a nie oglądać je w telewizji. Wszystko zależy od nich.

Teraz wszyscy będą oczekiwać na wieści z Krakowa. 2 lutego odbędzie się losowanie grup mistrzostw Europy. Polacy zostali rozstawieni w pierwszym koszyku. Nie tylko dlatego, że są gospodarzami. To brązowi medaliści Euro sprzed trzech lat, a także siódma drużyna świata. Pewne jest więc, że w grupie nie trafią na największych przeciwników – Turcję, Anglię i Rosję.

Jeśli chodzi o pozostałe drużyny – to wszyscy jak jeden mąż przyznają, że woleliby nie wpaść na Hiszpanię. – Ostatnio z nimi wygrywaliśmy, ale jest to bardzo niewygodny rywal. Mecze z Hiszpanią są zawsze stykowe, nie leży nam ten przeciwnik – przyznaje obrońca Adrian Stanecki. – Oni grają taką fajną kombinacyjną piłkę, techniczną. Ale też jak przegrywają grają ostro, często nie fair – dodaje prezes związku Mateusz Widlak.

Generalnie jednak zawodnicy i sztab nie bawią się w ustawianie grup marzeń czy śmierci. – Historia pokazała, że tego typu kalkulacje kończą się bardzo kiepsko, a korzystne losowanie kończyło się wielkim rozczarowaniem. Więc myślę że takie kalkulacje są bez sensu. Jeśli mamy mierzyć w wielkie cele, to kogo los nam nie przyniesie z tym będziemy musieli się mierzyć, grać jak najlepiej i próbować wygrać – podsumowuje trener.

Losowanie grup odbędzie się w niedzielę 2 lutego o godzinie 12.00. Na uroczystość do Krakowa przybędą przedstawiciele 16 krajów uczestniczących w turnieju, znani piłkarze i trenerzy, a także przedstawiciele UEFA i PZPN. Z losowania zostanie przeprowadzona relacja live.

Mistrzostwa zostaną rozegrane na stadionach Cracovii, Garbarni i Prądniczanki Kraków w dniach 13-20 września.

Kolejne zgrupowanie kadry w połowie lutego w Warszawie.

Zobacz galerię…

pr, fot. Paula Duda
Data publikacji: 21.01.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również