Paweł Ejzenberg "Człowiekiem bez barier" 2013
Paweł Ejzenberg, radny Olsztyna, z zamiłowania muzyk i wokalista, od urodzenia niewidomy, zwyciężył w tegorocznej edycji konkursu Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji "Człowiek Bez Barier". Nagrodę wręczono we wtorek na Zamku Królewskim w Warszawie.
„Człowiek bez barier” to tytuł przyznawany osobie z niepełnosprawnością, która odnosi sukcesy w życiu zawodowym i społecznym.
„Dziękuję za to, że mimo że na tej sali jest większość osób, które dużo bardziej zasłużyły na ten tytuł, to właśnie ja go otrzymałem” – powiedział Ejzenberg, dziękując za nagrodę. Ejzenberg jest absolwentem politologii, od piątego roku życia gra na instrumentach klawiszowych, w 2010 r. został finalistą muzycznego programu telewizyjnego „Mam Talent”.
Oprócz nagrody głównej przyznano także cztery wyróżnienia oraz nagrodę publiczności.
Wśród wyróżnionych są: Krzysztof Kaperczak – inżynier, działający naukowo i społecznie, który od 1994 r. porusza się na wózku; Halina Mleczko – działaczka społeczna, walcząca o prawa niepełnosprawnych, od urodzenia głucha; Radosław Obuchowicz – zaangażowany społecznie informatyk, pracujący m.in. jako świecki misjonarz, od 17 lat zmaga się z niepełnosprawnością po wypadku, oraz Tomasz Szkwara – pracując etatowo prowadzi Stowarzyszenie Sportu Osób Niepełnosprawnych, niepełnosprawny od 16. roku życia.
Nagrodę publiczności otrzymała Bogumiła Siedlecka, na którą poprzez portal niepełnosprawni.pl swój głos oddało blisko 1200 internautów. Siedlecka to blogerka, prowadząca w serwisie YouTube kanał Anioł Na Resorach, ukończyła dwa kierunki studiów, zaangażowana w działalność wielu fundacji, od urodzenia choruje na wrodzoną łamliwość kości.
Konkurs honorowym patronatem objęła prezydentowa Anna Komorowska. W okolicznościowym liście napisała m.in., że corocznie laureaci konkursu udowadniają, że „niepełnosprawność nie przeszkadza w realizowaniu zamierzeń i ambicji”.
„Konkurs jest również dobrym przykładem na urzeczywistnienie zapisów, ratyfikowanej przez Polskę konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych. Konwencja traktuje te osoby podmiotowo, jest nowoczesnym podejściem do niepełnosprawności, które polega na poszanowaniu odmienności i gwarantowaniu równych szans” – napisała Komorowska.
Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji przyznaje tytuł „Człowieka Bez Barier” od 2003 r. W poprzednich latach otrzymali go m.in. poseł Sławomir Piechota, profesor antropologii Ewa Nowicka-Rusek, twórca pierwszego polskiego syntezatora mowy Marek Kalbarczyk. Laureaci Konkursu otrzymują statuetki i nagrody pieniężne.
W jury tegorocznego konkursu zasiadali: Anna Komorowska – małżonka prezydenta RP, prof. Irena Lipowicz – rzecznik praw obywatelskich, Jarosław Duda – pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych, Jacek Brzeziński – p.o. prezes zarządu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Teresa Hernik – dyrektor Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, Jadwiga Czartoryska – prezes zarządu Fundacji Orange, Iwona Ryniewicz – prezes zarządu Fundacji BRE Banku oraz pomysłodawca Konkursu i prezes Integracji – Piotr Pawłowski.
„Człowiek bez barier” to jedyny konkurs organizowany wyłącznie dla osób z niepełnosprawnością, który jednocześnie ma na celu walkę ze stereotypami na ich temat i patrzeniem na nie przez pryzmat cierpienia, pomocy i charytatywności. Konkurs ma pokazywać, że osoby niepełnosprawne odnoszą spektakularne sukcesy, niezależnie od swoich ograniczeń. (PAP)
js/ itm/
Data publikacji: 09.10.2013 r.