Animacje Se-ma-fora w opracowaniu dla niewidomych i niedowidzących

Animacje Se-ma-fora w opracowaniu dla niewidomych i niedowidzących

15 filmów wyprodukowanych w łódzkim Se-ma-forze oraz 13 odcinków, czyli cała pierwsza seria serialu dla dzieci "Parauszek i Przyjaciele" , zostało opracowanych w wersji dla osób niewidomych i niedowidzących.

Pierwszy trzydniowy cykl pokazów tych filmów poddanych audiodeskrypcji odbędzie się w dniach 24-26 stycznia w kinie przy Se-ma-for Muzeum Animacji w Łodzi. Pokazy są elementem projektu „Oko i ucho. Przegląd filmów animowanych i dokumentalnych z audiodeskrypcją”.

„To pierwszy w Polsce tak szeroko zakrojony projekt uwzględniający audiodeskrypcję filmu animowanego, począwszy od historii animacji, poprzez artystyczne krótkie metraże aż po najnowsze produkcje dla dzieci” – poinformowała PAP rzeczniczka Se-ma-fora Marta Mękarska.

Projekt realizowany jest w partnerstwie z Fundacją Audiodeskrypcja, która od kilku lat popularyzuje tę formę odbioru sztuki przez osoby niewidome nie tylko poprzez seanse kinowe, ale również spektakle teatralne czy wystawy prac plastycznych.

Od marca do września ub. roku trwało przygotowanie skryptów, na podstawie których dokonano nagrań w studiu dźwiękowym łódzkiego studia. W sumie procesowi audiodeskrypcji poddano 15 filmów wyprodukowanych w Se-ma-forze oraz 13 odcinków „Parauszka i Przyjaciół”. W nagraniach wzięli udział aktorzy: Patryk Steczek, Masza Steczek, Wojciech Poradowski, Michał Staszczak i Jacek Łuczak.

Według wiceprezes Fundacji Barbary Szymańskiej, audiodeskrypcje zostały stworzone tak, by widz niewidomy mógł zapomnieć, że słucha, a obrazy automatycznie pojawiały się w jego wyobraźni.

„Jest to możliwe zarówno poprzez odpowiednią kompozycję treści samej audiodeskrypcji, którą tworzyliśmy z osobami na stałe współpracującymi z Fundacją, jak i poprzez nagranie i odpowiednią synchronizację z dźwiękiem w filmie” – wyjaśniła Szymańska.

Według niej realizacja projektu przyczyniła się również do rozwoju samego procesu, a praca z realizatorem Piotrem Kubiakiem pozwoliła wdrożyć i wypracować innowacyjne rozwiązania audiodeskrypcji.

„Wtopienie jej w ścieżkę dźwiękową filmu, tak by współgrała z muzyką i efektami dźwiękowymi, ale również była głośniejsza w chwili zbliżeń i nieco wyciszała się w miarę oddalania, ukazywała repetycje ujęć poprzez automatyczne powtórzenia tej samej frazy, to godziny wymagającej pracy w studiu nagrań Se-ma-fora” – przyznała

Szymańska, która jako specjalista i osoba niewidoma także brała udział w nagraniach.

Podczas cyklu pokazów w Se-ma-for Muzeum Animacji filmy zostaną podzielone na tematyczne bloki. Obok klasyków animacji lalkowej dla dorosłych takich jak „Danny Boy” czy „Ichthys” będzie można zobaczyć i usłyszeć „Maskę” Braci Quay oraz reportaż z elementami animacji. Pojawią się też rzadko prezentowane pierwsze na świecie animacje poklatkowe z początków XX wieku autorstwa Władysława Starewicza.

Niewidome i niedowidzące dzieci po raz pierwszy będą miały szansę poznać postać Zajączka Parauszka. W projekcjach mogą też wziąć udział pełnosprawni widzowie, ponieważ audiodeskrypcja odbywa się poprzez słuchawki. Udział w pokazach jest bezpłatny.

W studiu dźwiękowym Se-ma-fora trwają nagrania kolejnych filmów. Projekt „Oko i ucho. Przegląd filmów animowanych i dokumentalnych z audiodeskrypcją” o wartości ponad 50 tys. zł, dofinansował Polski Instytut Sztuki Filmowej. (PAP)

Data publikacji: 18.01.2014 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również