Chrońmy oczy
Co roku u ok. 50 tys. Polaków dochodzi do urazów oczu i aż u blisko 2 tys. osób doprowadzają one do trwałej utraty wzroku lub znacznego pogorszenia ostrości widzenia.
Urazy częściej przytrafiają się mężczyznom, na których przypada aż 73 proc. tych zdarzeń, najczęściej w przedziale wiekowym 18-45 lat. Najwięcej, bo aż 44 proc. urazów okulistycznych zdarza się w domu. 15 proc. przytrafia się podczas wysiłku fizycznego i 15 proc. w miejscu pracy. 11 proc. urazów powstaje na skutek wypadków komunikacyjnych.
Aby uchronić się przed urazami oczu należy przede wszystkim nosić okulary ochronne, które w 90 proc. zapobiegają urazom oczu. U kobiet urazy często wywołują stosowane kosmetyki do oczu, które mogą podrażniać oczy i często powodują zapalenie dróg łzowych.
U dzieci najczęściej występuje bakteryjne, wirusowe lub alergiczne zapalenie spojówek.
Typowymi objawami urazu oka jest ból, łzawienie, obrzęk powiek, ograniczenie widzenia. Jeżeli po przemyciu oka czystą wodą, roztworem jałowej soli fizjologicznej lub kroplami do oczu objawy nie ustępują w ciągu dwóch dni, należy zgłosić się do specjalisty.
Inaczej jest w przypadku krwawienia z oka, wówczas należy niezwłocznie udać się do lekarza.
J.K.
Data publikacji: 12.06.2014 r.