Mistrzostwa rekordów

Mistrzostwa rekordów

6-8 czerwca w Wiśle odbyły się XLI Indywidualne Mistrzostwa Polski w Podnoszeniu Ciężarów Osób Niepełnosprawnych.

Zmagania o tytuły mistrzów Polski odbyły się w górskiej scenerii, na obiektach sportowych ośrodka należącego do Polskiego Związku Spotu Niepełnosprawnych „Start”. W zawodach udział wzięło ponad 100. zawodniczek i zawodników reprezentujących 20 klubów z całej Polski. Mistrzostwa stały na bardzo wysokim poziomie, czego dowodem jest poprawienie aż 30. rekordów Polski w poszczególnych kategoriach wagowych i wiekowych, zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn.

W pierwszym dniu zawodów…
…na pomoście pojawiły się panie, które rywalizowały w dziesięciu kategoriach wagowych – od najlżejszej 41 kg, do najcięższej, powyżej 86 kg. W mistrzostwach udział wzięły aktualne medalistki Mistrzostw Świata i Europy, m. in. Justyna Kozdryk, Magdalena Konior, Marzena Łazarz, Kamila Rusielewicz, a także aktualna mistrzyni i rekordzistka Europy federacji GPC zawodniczek pełnosprawnych, Małgorzata Hałas-Koralewska. W kategorii kobiet ustanowiono aż osiem rekordów Polski!
Na wyróżnienie zasługują wyniki przede wszystkim Małgorzaty Hałas -Koralewskiej reprezentującej Start Wrocław. Czterokrotnie poprawiała rekord Polski w kategorii wagowej 67 kg, uzyskując wynik 94 kg. W dodatkowej, czwartej próbie – 95 kg, tym samym poprawiła rekord Polski aż o 8 kg, należący do Pauliny Przyweckiej-Puziak (Triumf Start Bydgoszcz). Także Beata Jankowska, koleżanka klubowa Małgosi, dzielnie walczyła na pomoście ustanawiając rekord Polski w kategorii wagowej do 72 kg wynikiem 83 kg. W czwartej próbie pozakonkursowej podnosząc 85 kg, poprawiła rekord Polski o 5 kg. Startująca po raz pierwszy w kategorii wagowej powyżej 86 kg, reprezentantka Startu Tarnów, Marzena Łazarz pokonała wielokrotną medalistkę i rekordzistkę Polski, Kamilę Rusielewicz ze Startu Koszalin. W czwartej próbie podniosła 117 kg i poprawiła rekord Polski należący do Kamili o 2 kg.

Kategoria Open
Pasjonująco zapowiadała się rywalizacja w klasyfikacji Open. Tutaj bezkonkurencyjną okazała się Justyna Kozdryk ze Startu Radom, medalistka Igrzysk Paraolimpijskich, Mistrzostw Świata i Europy. Aktualna srebrna medalistka MŚ z Dubaju wygrała uzyskując 90 kg i101,34 pkt. Zacięta rywalizacja toczyła się o następne miejsca na podium między Magdaleną Konior a Marzeną Łazarz. Reprezentantka Eurobeskidów Łodygowice, Magdalena Konior po niezbyt udanym starcie w Mistrzostwach Świata, przygotowała dobrą formę na Mistrzostwa Polski uzyskując 95 kg, tyle co jej aktualny rekord Polski. W przeliczeniu na punkty – 93,55, co dało jej trzecie miejsce. W lepszej sytuacji znajdowała się Marzena Łazarz, która startowała po Magdzie Konior, znając już jej wynik. Trenerzy Startu Tarnów, Bogdan Szczepański i Bartłomiej Tott zadysponowali jej w trzecim podejściu 116 kg, co po zaliczeniu podejścia dało zawodniczce 93,93 pkt. Wyprzedziła Magdę o 0,38 pkt. i zajęła drugie miejsce wśród najlepszych zawodniczek mistrzostw.

Panowie…
…także wystartowali w dziesięciu kategoriach wagowych – od najlżejszej 49 kg, do najcięższej powyżej 107 kg, ustanawiając 20 nowych rekordów Polski. Klasyfikacja zawodników przeprowadzona została w dwóch grupach schorzeń; grupa I narządu ruchu (amputacje, paraplegia) oraz grupa II obejmująca porażenia mózgowe. Do wyróżniających się zawodników I grupy należeli m. in. Sławomir Szymański ze Startu Wrocław, wygrywając najlżejszą kategorię wagową do 49 kg z wynikiem 127 kg, tj. o 3 kg mniej od własnego rekordu Polski. Złoty medal w kategorii 54 kg zawisł na szyi reprezentanta Startu Radom, Piotra Plesiewicza, który zaliczył 80 kg. W kategorii wagowej 59 kg, zgodnie z oczekiwaniami, zwyciężył uczestnik Igrzysk Paraolimpijskich , szósty zawodnik Mistrzostw Świata i aktualny mistrz Europy, Mariusz Tomczyk. Wrocławianin poradził sobie ze sztangą ważącą 145 kg. Wynik może nie zachwycił, bo to o 35 kg mniej od jego własnego rekordu życiowego, ale ze względu na intensywny sezon startowy, zawodnik był w okresie roztrenowania. Drugie miejsce w tej kategorii zajął młodszy o 16 lat jego kolega klubowy, Bartosz Kuriata z dobrym wynikiem 140 kg.

Grzegorz Lanzer contra Marek Trykacz
Do pasjonującego pojedynku o najlepszego zawodnika w kategorii 65 kg stanęli dwaj wielcy rywale – Grzegorz Lanzer, reprezentujący Start Koszalin brązowy medalista Mistrzostw Europy i 6. zawodnik Mistrzostw Świata oraz Marek Trykacz, zawodnik Startu Zielona Góra, 4. na ME i 7. ma MŚ. Zacięty pojedynek o tytuł mistrza Polski rozstrzygnął się dopiero w trzecim podejściu, co zaowocowało nowym rekordem Polski. Marek zalicza w pierwszym podejściu 168 kg a Grzesiek 170 kg. Na drugie podejście zawodnicy zadysponowali po 170 kg i obaj je zaliczają. Trzecia próba, to wielka gra nerwów. Po dwukrotnej zmianie podejść Grzesiek Lanzer zalicza 178 kg a Marek Trykacz, będąc zawodnikiem więcej ważącym, musiał zmagać się z sztangą o1 kg cięższą i podejście nie zostało zaliczone. W czwartej, dodatkowej próbie nie zaliczanej do wyniku końcowego, ale zaliczanej do rekordu Polski, Grzegorz Lanzer podnosi 180 kg a Marek Trykacz zgłosił 181 kg, ale próba nie powiodła się. Jeszcze nieraz zobaczymy pasjonujące pojedynki pomiędzy tymi rywalami. Jak na razie górą jest Grzesiek, ale znając Marka, ten tanio nie sprzeda swojej skóry.

Równie ciekawa walka…
…toczyła się w kategorii wagowej do 72 kg, gdzie spotkali się Artur Lis reprezentujący Start Tarnów i Marcin Spychalski z Triumfu Start Bydgoszcz. Dwaj godni siebie rywale zaliczyli dwa pierwsze podejścia – Artur 145 kg i 151 kg a Marcin odpowiednio 150 kg i 155 kg. O zwycięstwie zadecydowało trzecie podejście, w którym Artur zalicza 157 kg a Marcin niestety pali 158 kg. Marcinowi Spychalskiemu do zwycięstwa wystarczyło zaliczyć 157 kg, będąc zawodnikiem lżejszym od rywala. Walczył jednak jak prawdziwy sportowiec – fair play. Nie zmienił ciężaru w trzecim podejściu i musiał się zadowolić srebrnym medalem.
Kategoria wagowa do 80 kg należała do weterana pomostów, Zbigniewa Michenia ze Startu Wrocław. Zawodnik obecny w tym sporcie od ponad 40. lat, w pięknym stylu zaliczył wszystkie trzy podejścia, uzyskując ostatecznie 135 kg. Próbował skutecznie nawiązać z nim walkę o złoto młodszy o 35 lat(!) Michał Łobucki, reprezentant Szansy-Start Gdańsk, który rzutem na taśmę zaliczył również 135 kg w trzecim podejściu. Był jednak cięższy od rywala, choć zaledwie o 0,05 dkg i to zdecydowało, że musiał zadowolić się srebrnym medalem. W kategorii 88 kg także oglądaliśmy ciekawą walkę o złoto pomiędzy Marcinem Racinowskim, zeszłorocznym mistrzem Polski (Start Koszalin) a Robertem Studziżbą ze Startu Katowice. Robert to były rekordzista Polski w kategorii wagowej do 67,5 kg, ale od dłuższego czasu boryka się z kontuzją barku. Startuje przede wszystkim w lekkiej atletyce – w pchnięciu kulą oraz rzucie dyskiem, w których to konkurencjach także zdobywa medale w Polsce i na zawodach międzynarodowych. Zwycięsko z tego pojedynku wyszedł Marcin Racinowski zaliczając 155 kg i ustanawiając nowy rekord Polski w I grupie seniorów. Trzecia próba tego zawodnika do 157 kg była nieudana. Natomiast Robert Studziżba zaliczył wszystkie trzy podejścia uzyskując ostatecznie 150 kg, co pozwoliło mu zdobyć srebrny medal.

W najcięższych kategoriach wagowych
Kategorię 97 kg wygrał Mateusz Woroszył, reprezentant Startu Białystok, zaliczając 190 kg. Było to o 10 kg mniej niz na Mistrzostwach Świata w Dubaju, na których z wynikiem 200 kg zajął 6. miejsce. W kategorii 107 kg spotkali się także dwaj wspaniali zawodnicy, medaliści paraolimpijscy, Mistrzostw Świata i Europy – Damian Kulig, reprezentujący Start Wrocław oraz Ryszard Rogala (Start Gorzów). Zwycięsko z tego pojedynku wyszedł Damian, zaliczając w drugim podejściu 200 kg, a Ryszard 195 kg. W kategorii wagowej powyżej 107 kg bezapelacyjne zwycięstwo odniósł Krystian Walczak ze Startu Koszalin, który już w pierwszym podejściu zadysponował na sztangę aż 205 kg, o 5 kg więcej od własnego rekordu Polski. Niestety, próba była nieudana. W drugim podejściu zaliczył ten ciężar i został mistrzem Polski w najcięższej kategorii wagowej. W trzeciej próbie zawodnik zadysponował na sztangę 210 kg, ale podejście nie zostało zaliczone.

Grupa II i juniorzy
Na uwagę w II grupie zasługuje wynik Piotrka Piętosy (Start Katowice), zwycięscy kategorii wagowej do 59 kg z wynikiem 115 kg, co jest także nowym rekordem Polski. Również weteran Krzysztof Wodecki (Start Koszalin) uzyskał dobry rezultat 130 kg w kategorii wagowej do 72 kg. Pewne zwycięstwo odnotował mistrz Europy, Piotr Szymeczek startujący w kategorii wagowej do 88 kg. Reprezentant Startu Tarnów zaliczył wszystkie trzy podejścia, uzyskując ostatecznie 185 kg. Niespodzianką in minus, był start Wawrzyńca Latusa (Eurobeskidy), brązowego medalisty Mistrzostw Świata z Dubaju, który nie zdążył zmienić prze startem ciężaru, który zadysponował na pierwsze odejście podczas ważenia i spalił wszystkie trzy podejścia do sztangi o wadze 180 kg i tym samym nie został sklasyfikowany.
Na wyróżnienie zasługują także juniorzy do lat 23, wśród których prym wiódł Tomasz Majewski z Startu Koszalin. Okazał się najlepszym juniorem w kategorii open do lat 23 i zajął trzecie miejsce wśród seniorów w kategorii wagowej 88 kg. Tomek uzyskał wynik 146 kg ustanawiając nowy rekord Polski (132,85 pkt.). Drugie miejsce dla Dawida Hałata, reprezentanta Eurobeskidów Łodygowice – 146 kg/129,23 pkt. Trzecie miejsce dla Rafała Wita, 19-latka ze Startu Katowice, który przy wadze ciała 62,20 kg podniósł sztangę ważącą 113 kg (118,22 pkt.), co dało mu także pierwsze miejsce w kategorii open juniorów do lat 20. Drugie miejsce w juniorach do lat 20 zajmuje Bartosz Bogacz (Start Katowice) z wynikiem 133kg/114,16 pkt., trzeci Filip Kupis (RaNo Opole) z rezultatem 110 kg/97,29 pkt.

Kadra górą
Kategorię open I grupy zdominowali kadrowicze. Zwyciężył bezapelacyjnie Grzegorz Lanzer – 178 kg/184,29 pkt., drugie miejsce Marek Trykacz – 172 kg/177,29 pkt. i trzecie Ryszard Rogala – 195 kg/165,93 pkt.
W kategorii open II grupy, po nie udanym starcie Wawrzyńca Latusa, na pierwszym miejscu, ze znaczną przewagą punktową, uplasował się Piotr Szymeczek z wynikiem 185 kg/168,61pkt. Drugie miejsce – dość niespodziewanie – zajmuje Sebastian Ordański z Centrum Rehabilitacji Grudziądz. Zwycięzca kategorii wagowej powyżej 107 kg zaliczył 165 kg, poprawiając swój wynik z drużynowych Mistrzostw Polski aż o 20 kg, co w przeliczeniu dało 133,40 pkt. Na trzecim miejscu uplasował się junior Dawid Hałat – 146 kg/129,23 pkt.

Goście, sponsorzy, gospodarze
Mistrzostwa Polski zostały sfinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Zawodniczki i zawodnicy zostali uhonorowani wspaniałymi medalami wykonanymi specjalnie na te mistrzostwa. Nie zabrakło także pucharów dla najlepszych oraz nagród rzeczowych ufundowanych przez sponsorów. Podziękowania dla nich i ludzi wspomagających sport paraolimpijski, m. in. dla Andrzeja Kudełka – nadleśniczego Wisły, Joanny Wrotniak – Apteka Wisła, Adama Rzepeckiego – hurtownia chemiczna Komplex, Marka Macura – hurtownia firma handlowo usługowa,
Zakładów Mięsnych Jurgast Wisła, Marka Legierskiego – hurtownia mięsa, firmy Tauron, Piekarni Troszok, Grzegorza Boguni – Simplex Group Sp.z o.o
Wyniki uzyskane podczas Mistrzostw Polski należy uznać za bardzo dobre, co pozwoli trenerom kadry – Jerzemu Mysłakowskiemu i Mariuszowi Oliwie wybrać zawodniczki i zawodników do szerokiej reprezentacji Polski, w celu przygotowania do zbliżających się zawodów międzynarodowych. Jak zawsze impreza przebiegła w przyjaznej, sportowej atmosferze i zakończyła się sukcesem zarówno sportowym, jak i organizacyjnym.
W uroczystym otwarciu zawodów jak i w ceremonii dekoracji zawodniczek udział wzięli m. in. Łukasz Szeliga – prezes Zarządu PZSN oraz zaproszeni goście: Jan Cieślar – zastępca burmistrza Wisły, Janusz Podzorski, – przewodniczący Rady Miasta, Anna Wandzel – dyrektor Śląskiego Oddziału PFRON, Andrzej Wąsowicz – wiceprezes Polskiego Związku Narciarskiego, Zbigniew Wuwer – prezes KS Wisła, Joanna Wrotniak – radna miasta Wisła, członkowie zarządu PZSN oraz PKPar, trenerzy, opiekunowie oraz sędziowie.
Patronat nad imprezą objęli: Jan Poloczek, burmistrz Wisły oraz TVP Katowice.

Zobacz galerię…

Grzegorz Leski, oprac.MaC

fot.: Małgorzata Hałas-Koralewska, autor

Data publikacji: 30.06.2014 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również