Duch Patronki zagościł w dąbrowskiej szkole

Duch Patronki zagościł w dąbrowskiej szkole

Od 1970 roku na całym świecie dzień 15 października jest obchodzony jako Święto Białej Laski – Międzynarodowy Dzień Niewidomych. Kilka lat wcześniej – od 1964 r. – obchodzono go już w Stanach Zjednoczonych, a wymyślił go angielski fotograf, który w 1921 r. stracił wzrok w wypadku.

Bardzo uroczyście jednocześnie bardzo ciekawie i wzruszająco, bo niekonwencjonalnie i nie sztampowo świętowano 27 listopada Dzień Białej Laski w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Słabo Widzących i Niewidomych im. Zofii Książek-Bregułowej w Dąbrowie Górniczej.
Na scenie „zbudowano” pokój, przy stole siedziała „Zosia” – bohaterka spektaklu o Patronce Ośrodka Zofii Książek-Bregułolwej, która zmarła nieco ponad 5 miesięcy temu 1 czerwca br. Ociemniała aktorka, niezwykła oryginalna poetka a przede wszystkim – jak sama o sobie mawiała – powstanka warszawska.
To kolejom je życia młodzież szkoły jej imienia poświęciła spektakl. Sceny z dzieciństwa, wczesnej młodości, czasów powstania warszawskiego, obozów jenieckich, walki o przetrwanie i prawo do grania na scenie przeplatane były jej wierszami współbrzmiącymi z kolejnymi etapami jej życia. Piękne, wzruszające chwile dla zaproszonych na tę uroczystość żyjących przyjaciół zmarłej Patronki były emocjonalną podróżą do wspomnień. Uroczystość zaszczycili czołowi przedstawiciele władz miasta i regionu, władz samorządowych, instytucji i firm.
Kierownictwo i wychowankowie ośrodka wyróżnili osoby szczególnie zasłużone dla rozwoju szkoły, ich wielkich przyjaciół.
Prawdziwym clou Święta Białej Laski w SOSW w Dąbrowie Górniczej było zwiedzanie Izby Pamięci obrazującej historię Ośrodka oraz Izby Patrona, gdzie zebrano z pietyzmem pamiątki po zmarłej Patronce. Liczne medale, ordery, wyróżnienia prezentowane były obok historycznych plakatów z występów teatralnych, koncertów żywego słowa i fotografii Zofii Książek-Bregułowej w scenerii odtwarzającej jej autentyczny pokój. Kilka jej mebli, strojów teatralnych, książek i przedmiotów do niej należących stworzyło niezwykłą atmosferę pozwalającą odczuć piękno poezji i artystycznego ducha gospodyni tego pokoju.
Nikt inny bardziej niż Zofia Książek-Bregułowa, bohaterska dziewczyna z powstania warszawskiego, niewidoma aktorka przez dziesięciolecia heroicznie walcząca o prawo do uprawiania umiłowanego zawodu nie zasłużył na godność Patrona szkoły dla niewidomych i niedowidzących dzieci. Jest dla nich prawdziwym wzorem hartu ducha i ucieleśnieniem przesłania, że „każdy czyn powstaje z marzenia”.
Duch Patronki zagościł w Ośrodku, to jego nowy dom. Jego pozytywne oddziaływanie jest tutaj żywo odczuwalne.
Fantastyczne współdziałanie kadry i wychowanków ośrodka dało już wymierne efekty. Miejmy nadzieję, że uda się szkole zdobyć odpowiednie środki na profesjonalne zorganizowanie Izby, zabezpieczenie wszystkich pamiątek dla przyszłych pokoleń – jej uczniów i wychowanków.
Trzymamy kciuki, by udało się im zrealizować swoje pomysły i nowe inicjatywy. A mają ich dużo i bardzo interesujących.
Z pewnością jeszcze o nich usłyszymy.

Zobacz galerię…

Iwona Kucharska

fot. Ryszard Rzebko

Data publikacji: 05.12.2014 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również