Sejmowa komisja za projektem noweli dotyczącej wpłat na PFRON
- 09.09.2015
Sejmowa komisja za projektem noweli dotyczącej wpłat na PFRON
Wprowadzenie wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w przypadkach, gdy dochodzi do nieprawidłowości w wystawianiu ulg - to jedno z głównych założeń projektu nowelizacji ustawy, który we wtorek poparła sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny.
Podczas posiedzenia komisji odbyło się pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz ustawy o zmianie ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym.
Poseł Sławomir Piechota (PO) powiedział, że jednym z głównych celów projektowanych zmian jest „tworzenie warunków zapewniających stabilność funkcjonowania PFRON”. Wyjaśniał, że Funduszowi zagraża „wyrwa w przychodach (…) powodowana narastającą liczbą udzielanych ulg”. Dodał, że przeprowadzane kontrole wykazują, że znaczna część ulg jest udzielana bezpodstawnie. Projekt noweli zakłada wprowadzenie wpłat na Fundusz w przypadkach, w których obecnie dochodzi do nieprawidłowości w ich wystawianiu (np. w przypadkach wystawiania ulg przez podmiot nieuprawniony lub opóźnienia w wystawianiu informacji o wysokości ulg).
Kolejnym celem projektowanej ustawy – zaznaczył Piechota – jest „wprowadzenie nowego standardu dokumentu potwierdzającego niepełnosprawność”. Jak wyjaśnił, obecnie niektóre osoby mają problem z udokumentowaniem swojej niepełnosprawności np. podczas podróży zagranicznych. Autorzy projektu chcą, by na legitymacji znalazły się m.in. okres jej ważności i zdjęcie osoby uprawnionej do korzystania z niej, a także by było wskazane orzeczenie, na podstawie którego została wystawiona.
Piechota zaznaczył, że projekt noweli ma też doprecyzować wiele przepisów i uporządkować istniejący system, np. poprzez zwolnienie zakładów opiekuńczo-leczniczych z konieczności wpłat na PFRON, tak jak jest to w przypadku domów pomocy społecznej. Autorzy projektu argumentują, że mimo, że osoby przebywające w zakładach opiekuńczo-leczniczych nie zawsze mają orzeczenie o niepełnosprawności, to jednak „ich sytuacja zdrowotna w sposób oczywisty wskazuje na taki stan”.
Ponadto w projekcie m.in. ustala się stany zatrudnienia i wskaźniki zatrudnienia osób niepełnosprawnych, a także reguluje zasady pokrywania kosztów podróży członków Krajowej Rady Konsultacyjnej.
Piechota przyznał, że autorzy noweli otrzymali do niej liczne uwagi, w związku z tym przygotowany został szereg zmian. Wiele wątpliwości wzbudziła np. propozycja wyłączenia z prawa do udzielania ulg usług polegających na świadczeniu najmu, dzierżawy i leasingu. Poseł powiedział, że po analizie autorzy projektu doszli do wniosku, że „są wątpliwości co do obiektywnego wydzielenia takiego zakresu usług, jeżeli jest to związane z zatrudnianiem osób niepełnosprawnych”. Zaznaczył jednak, że wprowadzone zostaną inne kryteria oceny, na ile osoby niepełnosprawne są zaangażowane przy realizacji tego rodzaju usług.
– Pewnie koniec kadencji to nie jest dobry czas na uchwalanie ustaw, ale (…) uznaliśmy, że czas, który upłynie, zanim nowo wybrany parlament będzie mógł zająć się tą kwestią, będzie na tyle długi, że może spowodować poważne konsekwencje dla stabilności i systemu wspierania aktywności osób niepełnosprawnych – wyjaśnił Piechota.
Poseł Stanisław Szwed (PiS) wyraził opinię, że ze względu na zbliżający się koniec kadencji Sejmu, właściwe byłoby przyjęcie w nowelizacji tylko takich zmian, „które nie budzą żadnych kontrowersji”. Zwrócił uwagę, że środowiska osób niepełnosprawnych i przedsiębiorcy zgłaszali wiele poprawek do projektu, a jedynie część z nich została uwzględniona. Poseł zaproponował skierowanie projektu ustawy do dalszych prac w podkomisji, komisja jednak nie poparła tego wniosku. (PAP)
ozk/ pz/
Data publikacji: 09.09.2015 r.