Kolejne spotkanie w ramach projektu „Sztuka czyni człowieka"
Oprócz zadań organizacyjno administracyjnych oraz oceniających postęp w realizacji projektu w poszczególnych państwach, miało ono na celu przeprowadzenie praktycznych warsztatów z arteterapii. Przeprowadzono warsztaty taneczne, artystyczne oraz zajęcia z rękodzieła. Prowadzili je wybitni specjaliści z Włoch – ze Stowarzyszenia Art Therapy Italiana i ReLeGeART. W zajęciach tanecznych i terapii ruchem uczestniczyli, oprócz przedstawicieli partnerów, trenerzy i specjaliści z Polski.
Warszawskie spotkanie było kluczowe dla realizacji projektu, bo miało na celu opracowanie metodologii i harmonogramu przeprowadzenia warsztatów w państwach partnerskich. Zdaniem uczestników warsztaty te były bardzo owocne i dały możliwość pierwszego przetestowania zintegrowanej metody rehabilitacji poprzez taniec, sztukę i rękodzieło.
Goście z Włoch, Hiszpanii, Litwy i Bułgarii wysoko ocenili poziom zaawansowania projektu i ze spokojem oczekują na rozpoczęcie jego drugiej fazy, czyli planowanych na połowę listopada warsztatów. Warsztaty w Warszawie, dzięki zaangażowania Katarzyny Komoń odbędą się w Warsztacie Terapii Zajęciowej „Na Przedwiośniu” i potrwają do kwietnia 2012 roku.
Po pracowitym dniu uczestnicy znaleźli też chwilę czasu na spacer po Warszawie, podczas którego podziwiali zamiany, jakie nastąpiły tutaj w ostatnich latach. Wizyta w Łazienkach Królewskich, Muzeum Chopina i Operze Narodowej cieszyły się największym uznaniem. Spacer po warszawskiej Starówce i kolacja w staropolskiej restauracji, w której serwowano dania tradycyjnej kuchni, miło zapiszą się w pamięci gości.
Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej zakłada jeszcze realizację spotkania koordynacyjnego w Kownie na Litwie oraz w Bułgarii. Związek Rewizyjny na spotkaniach reprezentował prezes KZRSIiSN – Jerzy Szreter, Hubert Pora – koordynator projektu, Łukasz Bączak oraz Barbara Dybowska.
Osoby i podmioty zainteresowane zapoznaniem się z postępami projektu i efektami końcowymi w formie m. in. podręcznika, proszone są o kontakt z koordynatorem programu – poprzez email: hubert@go2.pl lub telefoniczny na numery stacjonarne Związku: 22. 828 46 96, 827 86 80.
Hubert Pora
Koordynator projektu