Słowacki w rękach artystów z niepełnosprawnością
14 marca w Krakowie odbyła się uroczysta gala 16. Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie Albertiana. Duża Scena Teatru im. Juliusza Słowackiego należała do najlepszych zespołów teatralnych i solistów wyłonionych w regionach. Niezapomnianych wrażeń dostarczyła też ceremonia wręczenia Medali świętego Brata Alberta.
Święto artystów niepełnosprawnych intelektualnie zostało – jak „od zawsze” – zorganizowane przez Fundację Anny Dymnej Mimo Wszystko oraz Fundację im. Brata Alberta. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął prezydent RP Andrzej Duda.
– Tu przede wszystkim jest cudowna atmosfera, bardzo swobodna, radosna. Ludzie cieszą się, że mogą wykonywać sztukę i spełniać się w niej. Mnie też inspiruje, że to nie jest takie zwykle występowanie. To jest pasja tych ludzi, ja sama z tego czerpię – powiedziała „NS” Monika Kuszyńska, która była jednym z gości specjalnych 16. Albertiany. W trakcie krótkiego koncertu wykonała m.in. „Tolerancję” z repertuaru Stanisława Soyki.
Na wstępie publiczność usłyszała strofy „Miłości”, odśpiewane przez Chór Vox Populi pod dyrekcją Rafała Marchewczyka. Autorem słów hymnu Festiwalu jest Czesław Miłosz, a muzyki – Abel Korzeniowski. Swoje umiejętności zaprezentował też Michał Ziomek, który w 2013 r. został zwycięzcą 9. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty. W Teatrze im. Juliusza Słowackiego zagrał również Arkadiusz Pietrzyk, uczeń Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 4 w Krakowie.
Podczas gali nie mogło zabraknąć najlepszych artystów wyłonionych podczas dwóch etapów konkursu. Eliminacje odbyły się w pięciu regionach, a z każdego z nich wystąpił najlepszy zespół teatralny i solista. Laureatów oklaskiwali liczni goście, m.in. Paweł Kukiz.
Finał poprowadziła Anna Dymna. Pomysłodawczyni Albertiany tradycyjnie już towarzyszyła Lidia Jazgar. Symboliczny klucz do Teatru im. Juliusza Słowackiego przekazał prof. Krzysztof Orzechowski, który od 1999 r. kieruje tą placówką.
Wyjątkowe wyróżnienia
W trakcie gali odbyła się ceremonia wręczenia Medali św. Brata Alberta. – Do tej pory przyznawaliśmy 2 czy 3 medale w roku, teraz 4. W ten sposób chcemy podkreślić stulecie śmierci brata Alberta i dwudziestą edycję, czyli nasz mały nasz jubileusz. Tu [w Teatrze im. Juliusza Słowackiego – przyp. red.] jest nawet mała wystawa, zdjęcia wszystkich dotychczasowych laureatów – powiedział ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, prezes Fundacji im. Brata Alberta.
Wyróżnienie, ustanowione w 1997 r., otrzymują osoby szczególnie zaangażowane w pracę społeczną na rzecz niepełnosprawnych. Do grona laureatów dołączyła Monika Kuszyńska, którą kapituła doceniła za wolę walki z niepełnosprawnością oraz za wspieranie organizacji charytatywnych.
– Jest to bardzo miłe i ogromne wyróżnienie, zaskakujące dla mnie. Nie spodziewałam się, że moja działalność czy też to, że żyję pełnią życia, zostanie docenione i będzie inspiracją dla innych. To jest bardzo ważne dla mnie – powiedziała wokalistka.
Kaja Godek otrzymała medal za obronę życia dzieci niepełnosprawnych. Wybitny siatkarz Mariusz Wlazły został uhonorowany za działalność na rzecz dzieci chorych i niepełnosprawnych na terenie województwa łódzkiego. Z kolei Jan Kościuszko za wieloletnią działalność na rzecz osób bezdomnych i potrzebujących pomocy, a także za organizację Wigilii na Rynku Głównym w Krakowie.
Jubileusz i ideały
Albertiana rozpoczęła Rok Jubileuszowy z okazji 100. rocznicy śmierci Adama Chmielowskiego. Następnym zaplanowanym wydarzeniem jest ogólnopolska pielgrzymka dla osób niepełnosprawnych, która odbędzie 24 maja w Rychwałdzie.
– Tam będzie ogłoszony cały cykl spotkań. Organizujemy je dla szkół, młodzieży na temat brata Alberta. Później mamy przygotowany cykl wystaw prac osób niepełnosprawnych w różnych miastach, pierwsza z nich będzie już w czerwcu w Chrzanowie. Chcemy pokazać, że ideały brata Alberta po stu latach są aktualne, a można je realizować w najróżniejszy sposób. Wchodzą w to również Światowe Dni Młodzieży, w których weźmie udział część naszych podopiecznych – poinformował ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.
Przewidziane są również uroczystości związane z dniem śmierci brata Alberta (25 grudnia 1916 r.), ale w innym terminie niż Boże Narodzenie. W planach jest cykl spotkań świąteczno-noworocznych. Ich głównym elementem będzie ukazanie postaci Adama Chmielowskiego. Zwieńczenie Roku Jubileuszowego nastąpi w marcu 2017 r. Wówczas zostanie zorganizowana uroczysta gala 17. Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie Albertiana.
Tekst i fot. Marcin Gazda
Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski
– Medal św. Brata Alberta to docenienie osób, które naprawdę bardzo dużo robią, ale prawie nikt o nich nie wie. Jeżeli laureatem zostaje ktoś bardzo znany, jak Anna Dymna czy Paweł Kukiz, to nie ze względu, że jest dobrą aktorką czy dobrym piosenkarzem, ale tylko za działalność społeczną.
Kapitula Medalu św. Brata Alberta zawsze zbiera się w grudniu, w okolicy rocznicy śmierci brata Alberta. Cieszę się, że wpływa tak dużo wniosków, ale jednocześnie jest ogromny problem z wyborem. Odbywa się tajne głosowanie. Kapituła składa się z jedenastu członków, więc trudno przewidzieć werdykt.
Najbardziej cieszy, że osoba otrzymująca medal stara się zrobić coś jeszcze lepszego. Tutaj niektórzy z laureatów mówią po wielu latach, że dostali kolejny bodziec do jeszcze lepszego, szerszego działania.
Paweł Kukiz
– Przyjeżdżam tutaj po ośmiu latach z przyjemnością, żeby wręczyć Medal św. Brata Alberta. Kiedy sam go otrzymałem od kardynała Macharskiego, to czułem ogromne wzruszenie i dumę.
Medal jest pewnego rodzaju obowiązkiem, ale przyjemnym. Przyjechaliśmy na chwilę, żeby pokazać księdzu Tadeuszowi intencję bardzo bliskiej współpracy ze środowiskami zajmującymi problemem ludzi wykluczonych czy niepełnosprawnych. Jestem przekonany, że w ciągu tej kadencji uda nam się, przy ogromnej pomocy księdza Tadeusza, zbudować lobby zajmujące reprezentowaniem i walką o prawa osób wykluczonych i niepełnosprawnych. Za jakiś czas ludzie dotknięci tym problemem będą przychodzić bezpośrednio do nas, aby rozmawiać o swoich sprawach.
Monika Kuszyńska
W swoim życiu dostałam bardzo dużo energii, bardzo dużo siły od innych osób i dzisiaj spłacam troszeczkę ten dług, przekazuję to dalej. Nie używałabym wielkiego słowa, że to jest jakaś działalność. Myślę, że staram się zainspirować ludzi, że nie należy się poddawać negatywnym myślom, jeżeli spotyka nas oś trudnego. Niepełnosprawność nie jest ograniczeniem, które mogłoby nam odebrać chęć do życia, do działania, do realizowania siebie. Jest to wyzwanie, ale nie koniec świata. Taka jest moja rola.
Laureaci 16. Ogólnopolskiego Festiwalu Albertiana
Region I (woj.: kujawsko-pomorskie, warmińsko-mazurskie, pomorskie, zachodniopomorskie)
1. Zespół teatralny Bez kurtyny z Zespołu Szkól nr 24 w Toruniu (przedstawienie: „Tron”)
2. Zespół teatralny Między nami ze ŚDS w Janikowie (przedstawienie: „Chcemy być sobą”)
3. Zespół teatralny Wrzos ze ŚDS w Bydgoszczy (przedstawienie: „Było sobie życie”)
Solistka: Anna Śledziewska ze ŚDS w Nowej Wsi Ełckiej (utwór: „Bombonierka”)
Region II (woj.: mazowieckie, podlaskie, łódzkie):
1. Zespół teatralny Co nieco z DPS w Białymstoku (przedstawienie: „O śpiącym królewiczu”)
2. Zespół teatralny Domino z DPS w Wierzbicy (przedstawienie: „Rycerz Roman i Julianna”)
3. Zespół teatralny Teraz my z WTZ przy Stowarzyszeniu na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Razem w Koluszkach (przedstawienie: „Srebrny grosz”)
Solistka: Karolina Przybysz z WTZ przy Polskim Stowarzyszeniu Ludzi Cierpiących na Padaczkę Oddział Łódzki w Ozorkowie (utwór: „Alleluja”)
Region III (woj: małopolskie, śląskie, opolskie):
1. Zespół teatralny Bez nazwy z WTZ Caritas Diecezji Gliwickiej w Zabrzu (przedstawienie: „Bajka o drzewie”)
2. Zespół teatralny Żółta ciżemka z WTZ Fundacji im. Brata Alberta w Chełmku (przedstawienie: „Mały Książę”)
3. Zespół teatralny Itaka i owaka ze Staromiejskiego Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie i SOSW nr 4 w Krakowie (przedstawienie: „Grimm”)
Solistka: Paulina Michalska z ZSS w Skoczowie (utwór: „Między ciszą a ciszą”)
Wyróżnienie specjalne: Arkadiusz Pietrzyk ze SOSW nr 4 w Krakowie (utwór: „Czardasz” Vittorio Montiego)
Region IV (woj.: podkarpackie, świętokrzyskie, lubelskie):
1. Zespół teatralny Kreska z WTZ PSOUU Koło w Rykach (przedstawienie: „Bajka o uczuciach”)
2. Zespół teatralny Show dance ze SOSW w Strzyżowie (przedstawienie: „Pani Zima do muzyki Vivaldiego”)
3. Zespół teatralny Pasjonaci ze ŚDS PSOUU Koło w Świdniku (przedstawienie: „Taniec niejedno ma imię”)
Solistka: Yessica Motyl ze SOSW w Mielcu (utwór: „Jaka róża, taki cierń”)
Region V (woj.: dolnośląskie, lubuskie, wielkopolskie):
1. Zespół teatralny Teatr pod jabłonką z Fundacji Przyjazny Dom we Wrocławiu (przedstawienie: „Burza”)
2. Zespół teatralny Wspólnicy z WTZ Wspólnota we Wrocławiu (przedstawienie: „Mam komu dać”)
3. Zespół teatralny Teatr Symfonia Dźwięku z PSOUU Koło w Dzierżoniowie (przedstawienie: „Struktury Dźwięków Ciała”)
Solista: Artur Kurek z WTZ w Trzebnicy (utwór: „Ludzkie gadanie”)
Data publikacji: 21.03.2016 r.