Radziwiłł o raporcie OECD i KE: część problemów służby zdrowia to rezultat niskiego finansowania

Radziwiłł o raporcie OECD i KE: część problemów służby zdrowia to rezultat niskiego finansowania

Na tle krajów UE Polskę wyróżnia niski poziom wydatków na zdrowie i duża część innych problemów właśnie z tego wynika - wskazał minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, komentując raport OECD i KE. Zaznaczył też, że dokumentu tego nie należy analizować bezkrytycznie.

W raporcie wskazano, że Polska jest wśród krajów UE o najniższych wydatkach na ochronę zdrowia. Zdaniem Radziwiłła, duża część innych problemów systemu ochrony zdrowia jest wynikiem właśnie niedostatecznego finansowania. – To jest wielkie wyzwanie, Polska musi wydawać więcej na zdrowie – powiedział dziennikarzom Radziwiłł, który 24 listopada uczestniczył w organizowanym w stolicy Kongresie Zdrowia Publicznego.

OECD przytacza także niepokojące statystyki dotyczące wczesnego wykrywania i leczenia raka w Polsce. Radziwiłł podkreślił, że obejmują one okres sprzed wejścia w życie tzw. pakietu onkologicznego i wyraził nadzieję, że aktualne statystyki są już lepsze. Przypomniał również, że ministerstwo pracuje nad zmianami mającymi usprawnić ten pakiet. – Jest duża szansa, że będziemy te wyniki poprawiać w kolejnych latach – dodał.
Zaznaczył, że w raporcie znalazły się także pozytywne informacje o systemie ochrony zdrowia w Polsce, np. dotyczące szczepień. Podkreślił, że w Polsce odsetek osób zaszczepionych przeciwko kilku najważniejszym chorobom nadal jest jednym z najwyższych w Europie.

Minister zwrócił uwagę również na zawarte w raporcie dane dotyczące opinii pacjentów o ich relacjach z lekarzami, np. tego, czy medycy poświęcają im wystarczająco dużo czasu i czy uzgadniają z nimi plan leczenia. – Muszę powiedzieć, że tutaj odbiegamy na minus od średniej europejskiej i sądzę, że to jest sprawa poważna, niewymagająca – jak inne – dużych nakładów. Wydaje się, że (zmiana – PAP) powinna zaczynać się od odpowiedniego kształcenia już w uczelniach medycznych, zarówno lekarzy, jak i innych profesjonalistów medycznych – powiedział.

Dodał, że w placówkach leczniczych należy bardziej wymagać od pracowników medycznych przestrzegania praw pacjenta oraz kształtowania postaw empatii i serdeczności. Powiedział, że ministerstwo przygotowuje ustawę o jakości opieki i bezpieczeństwie pacjenta, która – jak zapewnił – będzie zawierała regulacje nakłaniające medyków „do przestrzegania pewnych zasad w zakresie opieki”.
Pytany o wskazane w raporcie dane o niewystarczającej liczbie lekarzy, ocenił że informacje te „są nie do końca prawdziwe”. Powiedział, że szacunki resortu wskazują na wyższy odsetek lekarzy w przeliczeniu na liczbę mieszkańców, niż określony w raporcie.

Podkreślił, że raport należy analizować uważnie, ale nie można być wobec niego bezkrytycznym. „Jest wiele badań, co do których metodologii też możemy mieć troszkę zastrzeżeń” – powiedział. (PAP)

Olga Zakolska

Data publikacji: 24.11.2016 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również