Artyści zdobyli Politechnikę
7 lutego została otwarta kolejna wystawa dokumentująca 18. Plener Artystów Niepełnosprawnych „Wieliczka, Wrocław, Jawor, Świdnica - zabytki na liście UNESCO". Miłośnicy sztuki mają czas do 26 lutego, aby podziwiać prace w Galerii Gil na terenie kampusu Politechniki Krakowskiej.
W lipcu 2016 r. odbył się 18. Plener Artystów Niepełnosprawnych. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka oraz Fundację Sztuki Osób Niepełnosprawnych (FSON). Program obejmował spotkanie w Wieliczce i wyjazd na Dolny Śląsk. Tam uczestnicy mieli okazję podziwiać m.in. obiekty z listy UNESCO, a więc Halę Stulecia we Wrocławiu, a także Kościoły Pokoju w Jaworze oraz Świdnicy. W trakcie pleneru powstało ok. 180 prac. Część z nich ma już za sobą wystawę w podziemnej ekspozycji Muzeum. Obecnie dzieła są dostępne w Galerii Gil na terenie kampusu Politechniki Krakowskiej.
– Chcę Państwu pogratulować, że nie zakopaliście do ziemi swoich talentów, którymi zostaliście obdarzeni. Znowu efekty możemy wszyscy podziwiać. Za to niezwykle dziękuję. Życzę, ażebyście w dalszej perspektywie tak pięknie się rozwijali – powiedział podczas uroczystości otwarcia prof. dr hab. inż. Tadeusz Tatara, prorektor ds. nauki Politechniki Krakowskiej. Podkreślił, że uczelnia jest otwarta na tego typu inicjatywy, a artyści z niepełnosprawnością są bardzo mile widziani.
Sukces artystów
Współpraca Fundacji Sztuki Osób Niepełnosprawnych z Politechniką Krakowską trwa od lat 90. Dzięki niej doszło m.in. do utworzenia kursu „Studium wiedzy o sztuce dla osób niepełnosprawnych”, którego inicjatorem był nieżyjący już profesor Wiktor Zin. Efektem są też liczne wystawy w murach uczelni.
– To następny sukces naszych niepełnosprawnych artystów. Tworzą piękne dzieła, które widzimy w kolejnym miejscu. Nie każdy jest w stanie dojechać do Wieliczki, więc osoby z Krakowa mają szansę tutaj oglądać te prace. Dla ich twórców to dodatkowa możliwość pokazania się rodzinie, przyjaciołom i coraz szerszym kręgom. Myślę, że wystawa będzie jeszcze w innym miejscu – powiedziała „NS” Jadwiga Mazur, wiceprezes Fundacji Sztuki Osób Niepełnosprawnych.
Dzieła znajdujące się w Galerii Gil powstały w różnych technikach. Przedstawiają obiekty z Wieliczki oraz Dolnego Śląska. Uczestnicy pleneru skupili się na pokazaniu wybranych detali oraz brył budowli.
– Ta wystawa ma znaczenie przede wszystkim dla twórców. Oni eksponują swoje prace na Politechnice, gdzie wiele młodych osób może je zobaczyć. Plenery są przeważnie związane z architekturą. Choć nie jest to rysunek stricte architektoniczny, ale dla studentów powinien być ciekawy – powiedział Jan Godłowski, dyrektor Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka.
Plener za granicą
Twórcy licznie przybyli na otwarcie wystawy w Galerii Gil. W grupie tej nie zabrakło Barbary Marzec, która do Krakowa przyjechała z Sosnowca. Nie ukrywała emocji i wzruszenia, choć często bierze udział podobnych przedsięwzięciach. – Jestem też członkiem Stowarzyszenia Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego i wyjeżdżam na warsztaty artystyczne z Fundacji Arka z Bydgoszczy. Tutaj rozmawiamy o różnych doświadczeniach życiowych. Młode osoby z Radwanowic z Fundacji im. Brata Alberta nie mogą się doczekać naszego spotkania. Ja rozdaję im fluidy dobra, one też mi coś dają – powiedziała.
Już myśli o kolejnym wyjeździe w gronie zaprzyjaźnionych twórców. 19. Plener Artystów Niepełnosprawnych odbędzie w pierwszym tygodniu lipca br. Najpierw uczestnicy poszukają inspiracji w Wieliczce, a następnie wspólnie wyruszą za południową granicę.
– Bańska Bystrzyca jest niedaleko, to ośrodek górniczy i znajduje się na liście UNESCO. Kontynuujemy tradycję, będziemy organizować plenery. Jesteśmy muzeum państwowym, więc naszą misją jest ożywianie i współpraca z tego typu środowiskami – opisał Jan Godłowski. Prawdopodobnie dojdzie do spotkania ze słowackimi artystami z niepełnosprawnością.
Marcin Gazda
fot: autor, FSON
Data publikacji: 09.02.2017 r.