Atlas Zasobów Otwartej Nauki będzie dostępny dla niepełnosprawnych
- 17.06.2017
Atlas Zasobów Otwartej Nauki będzie dostępny dla niepełnosprawnych
Powstający na wrocławskich uczelniach Atlas Zasobów Otwartej Nauki (AZON) będzie dostępny dla osób niepełnosprawnych. AZON zapewnia dostęp w formie cyfrowej do danych badawczych czy naukowych baz danych.
Ma być internetową, powszechnie dostępną platformą informacyjną. Powstaje w ramach projektu Aktywna Platforma Informacyjna e-scienceplus.pl w Centrum Wiedzy i Nauki Technicznej (CWiNT) Politechniki Wrocławskiej. Partnerami projektu AZON są inne wrocławskie uczelnie: Akademia Wychowania Fizycznego, Uniwersytet Przyrodniczy, Uniwersytet Medyczny oraz Instytut Badań Systemowych Polskiej Akademii Nauk z Warszawy.
Materiały naukowe, które będą udostępniane w ramach AZON, powstały w trakcie badań, działań edukacyjnych i popularyzatorskich. Zbiory będą zintegrowane i przygotowane tak, aby łatwo je było przeszukiwać, używać ich i wykorzystywać, np. w nauce czy biznesie.
Jak powiedział PAP Marek Tankielun, tyfloinformatyk Politechniki Wrocławskiej zajmujący się przygotowywaniem rozwiązań informatycznych dla osób niewidomych, zasoby AZON-u zostaną poszerzone o literaturę techniczną przystosowaną dla osób niewidomych. -W ramach AZON-u udostępnimy ok. 500 publikacji. Robimy teraz selekcję pod kątem tego, co jest najbardziej uniwersalne i wybieramy literaturę z podstaw matematyki, informatyki, trochę zagadnień z zarządzania – powiedział tyfloinformatyk.
Tankielun, który jest osobą niewidomą kieruje Pracownią Tyfloinformatyczną na Politechnice Wrocławskiej. To miejsce, w którym przy wykorzystaniu nowych technologii publikacje naukowe przystosowywane są dla potrzeb ludzi niewidomych.
W praktyce w AZON-ie osoba niewidoma będzie mogła włączyć „czytacza”, który przeczyta treść publikacji. – Dodatkowo na monitorze grafiki dotykowej będzie można wyświetlić wypukłą wersję schematu czy rysunku” – mówił Tankielun.
Dodał, że jeżeli publikacja jest właściwie opracowana, nie ma problemu z udostępnieniem najbardziej nawet skomplikowanych grafik, wzorów czy wykresów. – Po prostu robimy warstwę pod wykresem, której widzący nie zobaczy, a osoba niewidoma bez problemu przeczyta. W ukrytym opisie znajdzie albo opis rysunku w języku naturalnym, albo w postaci tabeli, albo tyflografiki – tłumaczył Tankielun.
Kierownik tyflolaboratoium dodał, że opracowywane przez jego zespół publikacje mają być dostępne także na smartfony czy tablety.
Materiały umieszczone na platformie AZON mają być udostępniane nieodpłatnie. Zasoby naukowe, w pełni dostępne we wrześniu 2019 r., będą umieszczane na platformie sukcesywnie. Projekt jest finansowany ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.
pdo/ ekr/
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Data publikacji: 17.06.2017 r.