Choroba ta powoduje w organizmie człowieka degenerację ośrodkowego układu nerwowego, która objawia się otępieniem o postępującym charakterze, przy jednoczesnym braku współistnienia innych chorób neurologicznych, psychicznych mogących tłumaczyć pojawienie się zaburzeń pamięci. W miarę postępu choroby pojawiają się inne objawy np. zaburzenia mowy, zaburzenia czytania i pisania, myślenia abstrakcyjnego, zaburzenia w rozpoznawaniu osób, zaburzenia nastroju i snu. W miarę postępu choroby mogą dołączać się: sztywność mięśniowa, spowolnienie ruchowe, zaburzenia postawy i chodu.
Ryzyko zachorowania pojawia się zazwyczaj u osób po 65 roku życia i wzrasta w miarę starzenia się.
Choroba Alzhaimera jest nieuleczalna. Jednak w ostatnich kilku latach wprowadzono nowe leki, które jako pierwsze w historii choroby wykazują skuteczne działanie, zmniejszające nasilenie objawów otępienia.
W zapobieganiu choroby ważna jest właściwa dieta, regularne ćwiczenia fizyczne oraz wysiłek intelektualny wykonywany przez osoby starsze.
Osoby u których wykryto lub podejrzewa się chorobę Alzhaimera powinny jak najszybciej rozpocząć leczenie w specjalistycznych klinikach.
J. Jan
Zostaw swój adres aby otrzymywać powiadomienia o wartościowych artykułach oraz wydania elektroniczne
- 01 3 grudnia wchodzą w życie nowe przepisy o dowozie dzieci niepełnosprawnych do szkół
- 02 Emma inspiracją i motywacją do walki o życie
- 03 Starsze pary synchronizują swoje serca
- 04 Wyrównanie świadczeń ma być powiązane z nowym systemem orzeczniczym
- 05 Zdalne nauczanie wobec uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi