W ramach Programu oferowane są także bezpłatne konsultacje. Na terenie województwa: łódzkiego, śląskiego, mazowieckiego i opolskiego możliwe jest przeprowadzenie konsultacji w domu. Podopieczni z pozostałych województw mogą się zgłosić na wizyty do jednego z oddziałów V!GO.
Podczas spotkania podopieczny Fundacji przedstawia swoje oczekiwania, sytuację zdrowotną, stopień przewidywanej aktywności. Na podstawie badań i wywiadu określany jest rodzaj i koszt proponowanych przez V!GO rozwiązań. Ponieważ ceny protez są zróżnicowane i mogą być porównywalne z ceną samochodu firma proponuje kilka rozwiązań – w różnych wariantach cenowych. Oferty przygotowane są w formie pisemnej i elektronicznej, przesyłane zarówno do wiadomości podopiecznego, jak i Fundacji. Obecnie Fundacja poprzez zbiórki, aukcje charytatywne, wpłaty 1 proc. podatku wspiera osoby, które nie mają wystarczających środków na zakup protezy, która umożliwia w miarę normalne życie.
W ramach Ogólnopolskiego Programu Protezowania oferowane jest również wsparcie psychologiczne oraz program edukacyjny skierowany do osób amputowanych, którzy czekają na pierwszą w swoim życiu protezę. Jest to niezwykle ważny element w całym procesie rehabilitacyjnym. Jego stosowanie przyspiesza okres powrotu do sprawności i skraca czas oczekiwania na protezę. W razie potrzeby i możliwości można skorzystać z pomocy specjalistów różnych dziedzin chirurgii ogólnej, chirurgii naczyniowej, ortopedii dziecięcej i dorosłych, rehabilitacji, psychologii. W ramach OPP działa również forum dyskusyjne dla osób po amputacjach.
Więcej informacji na stronie: http://www.pozahoryzonty.org/dzialalnosc/127
Firma V!GO-ORTHO Polska otworzyła w Warszawie kolejną, czwartą po Łodzi, Tarnowskich Górach, Korfantowie placówkę ortopedyczną. Kolejna powstaje w Krakowie. V!GO projektuje i wykonuje indywidualne zaopatrzenie protetyczno-ortotyczne: modularne protezy kończyn dolnych i górnych, ortezy, aparaty ortopedyczne, gorsety ortopedyczne, indywidualne wkładki ortopedyczne. Jako jedyna w Polsce firma oferuje kaski korekcyjne dla niemowląt z asymetrią czaszki.
V!GO wykonuje specjalistyczne wysoko technologicznie zaawansowane protezy kończyn górnych, które sterowane są impulsami mięśniowymi pacjenta. Jako jedna z pierwszych w Polsce wprowadziła „inteligentne” elektroniczne stawy kolanowe, których praca opiera się na danych zbieranych z czujników umieszczonych w protezie. V!GO-ORTHO dysponuje nowoczesnym sposobem produkcji gorsetów, w którym miara pobierana jest poprzez skanowanie pacjenta, a gorset, którego kształt jest widoczny w systemie wizualizacji 3D, wycinany jest przez robota. Również jako jedna z pierwszych zaczęła stosować do produkcji protez materiał hi-tech: włókno węglowe, kevlar i tytan, z których korzystało do tej pory np. lotnictwo.
Ambicją firmy jest pomoc w pokonywaniu niepełnosprawności poprzez oferowanie najwyższej jakości sprzętu ortopedycznego. Beneficjentami V!GO-ORTHO Polska są m.in. lekkoatletka Joanna Czarnecka, perkusista Vlodi Tafel oraz Jasiek Mela. Firma sponsorowała i wykonała dla nich protezy kończyn dolnych. Jasiek Mela na takiej protezie dotarł na oba bieguny Ziemi, wspiął się na Elbrus i El Capitan w Kalifornii, wzbudzając podziw i dając nadzieję dziesiątkom ludzi po amputacjach.
– Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, ile może kosztować dobra proteza, umożliwiająca normalne życie. A przecież proteza to nie sprzęt na wieki, to narzędzie, które podobnie jak samochód, wymaga co jakiś czas wymiany. Choć ceny ma porównywalne nawet do drogiego samochodu, nie jest luksusem, lecz substytutem zdrowia, czymś, co nie umożliwia latania w kosmos, lecz w miarę normalne życie – podkreślił J. Mela.
Na co dzień wygląda zaopatrzenie w sprzęt ortopedyczny w Polsce bardzo siermiężnie. Limity kwotowe jakie na ten cel przeznacza Narodowy Fundusz Zdrowia mogą wystarczyć co najwyżej na zaopatrzenie w standardzie sprzed 30 lat, zatem bez zewnętrznego wsparcia finansowego nie da się zdobyć wymarzonego sprzętu. Głównym założeniem i szczytnym celem Ogólnopolskiego Programu Protezowania właśnie – obok zapewnienia bezpłatnych konsultacji medycznych lekarzy różnych specjalizacji – jest umożliwienie każdej osobie, która się zgłosi do Fundacji, dofinansowania kosztów zakupu protezy. – To wymaga oczywiści ogromnych nakładów finansowych – mówi Jasiek Mela – ale wierzymy, że wszystko da się osiągnąć.
My także, i mocno trzymamy kciuki.
Jotka