Nowa lista leków refundowanych
Od 1 stycznia obowiązuje nowa lista leków refundowanych. Wśród nich znalazł się jeden z najdroższych leków preparat – eculizumab (nazwa handlowa Soliris), wykorzystywany w leczeniu atypowego zespołu hemolityczno-mocznicowego i nocnej napadowej hemoglobinurii.
Jak mówi Mirosław Zieliński prezes Krajowego Forum na Rzecz Terapii Chorób Rzadkich jest „to lek o charakterze zerojedynkowym: bierzesz, żyjesz, nie bierzesz, nie żyjesz”. Roczna terapia jednego pacjenta kosztuje 2 mln zł. Według szacunków, jakie znalazły się we wniosku refundacyjnym, w Polsce choruje na te choroby ok. 25 dzieci i 10-15 dorosłych.
Jednak Polska ciągle znajduje się na końcu wśród państw Unii Europejskiej w zakresie refundacji leków na choroby rzadkie. Są to takie choroby, które występują nie częściej niż pięć razy na 10 tys. obywateli, wśród tej grupy rozróżnia się 8 tys. chorób. W Polsce jest ok. 2,5 mln cierpiących na jedną z 8 tys. chorób rzadkich.
Nowa lista wprowadza także refundację niektórych leków dla: dzieci z hemofilią A i B, dla chorych na raka jelita grubego i inne choroby nowotworowe.
Załącznikiem do listy refundacyjnej jest wykaz bezpłatnych leków dla seniorów, który zawiera 1657 preparatów.
kat
Data publikacji: 04.01.2018 r.