„Zdrowie” realizowane jest od siedmiu lat. Z roku na rok z programu korzysta coraz więcej osób. W 2006 roku pomocą objęto dwustu, a w 2011 r. już blisko pół tysiąca ludzi. Koszt w 2011 r. to prawie 60 tys. zł.
Osoba ubiegająca się o pomoc, proszona jest o przedłożenie pracownikowi socjalnemu, właściwemu ze względu na swoje miejsce zamieszkania zaświadczenia lekarskiego, potwierdzającego fakt ponoszenia wysokich kosztów związanych z leczeniem , stosowaniem diety, itd. lub imiennych faktur z aptek, potwierdzających zakup leków lub specyfikację kosztów leków, wystawioną przez farmaceutę.
Zanim pomoc zostanie przyznana, przeprowadzany jest wywiad środowiskowy. Chodzi o rozeznanie indywidualnych potrzeb wnioskodawcy. Jeżeli dana osoba ma dzieci, wówczas przeprowadzony jest przez pracownika socjalnego wywiad środowiskowy u nich, by sprawdzić sytuację finansową.
Wysokość zasiłku (specjalny zasiłek celowy) uzależniona jest od indywidualnych potrzeb seniorów i osób chorych. Zasiłki przyznawane są osobom przekraczającym kryterium dochodowe, zgodnie z ustawą o pomocy społecznej.
Biuro Prasowe UM Elbląg