Denali na „jednym oddechu”

Denali na „jednym oddechu”

To brzmi jak hollywoodzki scenariusz. Bez płuca i z niezwykle ciężkim plecakiem nowotworowych doświadczeń – Piotr Pogon zdobył Denali! Na szczycie zameldował się wraz z Pawłem Ząbkiem, kierownikiem wyprawy. Dla Piotra to czwarte „wejście” na szlaku do Korony Ziemi.

O Piotrze Pogonie i przygotowaniach do tej wyprawy pisaliśmy w naszym portalu w lutym br.: https://naszesprawy.eu/aktualnosci/13894-na-szlaku-zycia-czas-na-denali.html .

Dwa lata temu ukazała się książka „Umarłem cztery razy”, w której opowiedział o swoich ponad 30-letnich perypetiach zdrowotnych, walce z nawracającą chorobą nowotworową, wycięciu płuca, niemal stu bliznach na ciele i wielkiej pasji do życia, podróżowania oraz pomagania innym. „Choroba, porażki i wzloty życia osobistego, wrażliwość na otaczający świat i ludzi sprawiły, że zacząłem czerpać garściami z tego, co zostało mi podarowane” – pisał na swojej stronie.

W piątek, 1 czerwca (czasu lokalnego), Piotr Pogon wraz z Pawłem Ząbkiem osiągnął kolejny swój cel – wierzchołek alaskańskiego kolosa, uważanego za jedną z najzimniejszych gór świata. W sobotę późnym wieczorem alpiniści potwierdzili zdobycie szczytu. Po ponad 20-godzinnej akcji górskiej powrócili do obozu piątego na wysokości ok. 5230 metrów nad poziomem morza. Dwa dni wcześniej śmigłowiec ratowniczy zabrał do szpitala Bogdana Bednarza (trzeciego członka wyprawy Denali 2018), który miał problemy z saturacją. Aktualnie Bogdan czuje się dobrze i został wypisany z placówki medycznej.

Zdobycie Denali (6190 m n.p.m.) oznacza dla Piotra osiągnięcie kolejnego wierzchołka Korony Ziemi (wcześniej zdobył Aconcagua – wraz z niewidomym kolegą, Kilimandżaro oraz Elbrus). Jest to wyczyn niezwykły – Piotr od wielu lat walczy z chorobą nowotworową oraz licznymi dolegliwościami, które jej towarzyszą.  Przy wsparciu ERGO Pro przez okrągły rok przygotowywał się do tego przedsięwzięcia – tyle czasu zajął mu trening i powrót do formy sportowej. 

Krakowianin jest znanym animatorem charytatywnym. Jego bogata aktywność sportowa to połączenie wielkiej pasji do życia oraz chęci wpierania tych, którzy podobnie jak Piotr zmagają się z problemami zdrowotnymi. Jak mówią o nim znajomi – chorych leczy inspiracją, a zdrowych zaraża pięknem życia.

„Lekarze przekornie mówią o tym: ADHD onkologiczne. Gdyby ktoś, po operacji resekcji płuca, powiedział mi że za kilka lat zobaczę świat z najwyższych szczytów Afryki i Ameryki Płd.; przebiegnę charytatywnie setki kilometrów w maratonach po kenijskiej sawannie i ulicach Nowego Jorku czy Tokio, że na mojej piersi zawiśnie medal triathlonowego IronMan`a, a praca będzie polegać na swoistym pośrednictwie dobra…nie uwierzyłbym (!), traktując to jak proroctwo szaleńca.” pisał Piotr na długo przed wyprawą na Denali.

Wsparcie Piotra – jego powrotu do zdrowia, przygotowań do wyprawy i wreszcie samej ekspedycji – jest dla nas bardzo ważną sprawą. Piotr inspiruje do działania, do pomagania innym, uczy pogodnego spojrzenia na świat i ludzi. Pokazuje, jak przełamywać swoje słabości, jak odradzać się po trudnych życiowych doświadczeniach. Cieszymy się, że mogliśmy wesprzeć go w tym celu. Na radość ze zdobycia szczytu przyjdzie jeszcze czas, teraz niecierpliwie czekamy na bezpieczny powrót całego znakomitego zespołu powiedział Peter Grudniak, prezes ERGO Pro, Głównego Partnera wyprawy.

Bogdan Bednarz – ratownik Beskidzkiej Grupy GOPR, wieloletni członek Klubu Wysokogórskiego w Bielsku-Białej. Zdobywca wielu alpejskich szczytów (Mont Blanc, Matehorn ,Monte Rosa, Gran Paradiso, Braithorn). Kilkukrotny uczestnik wypraw z osobami z niepełnosprawnością. Jedną z wielu wypraw był „ Elbrus Expedition 2009” wyprawa osób niepełnosprawnych organizowana przez fundację „ Poza Horyzonty” Jaśka Meli.

Piotr Pogon (ur. 18 lipca 1967 w Krakowie) – polski fundraiser, animator sportowy i charytatywny na rzecz osób niepełnosprawnych, prelegent motywacyjny, maratończyk – biegacz charytatywny, triathlonista, konsultant społecznej odpowiedzialności biznesu.
Zdobywca nagrody National Geographic „Traveler” w kategorii Wyczyn Roku 2011 za zdobycie wraz z niewidomym Łukaszem Żelechowskim najwyższego szczytu Ameryki Południowej Aconcagua (6962 m n.p.m.). Honorowy ambasador i uczestnik I etapu wyprawy rowerowej Rak’n’Rolling 5000 km na Zwrotnik Raka, nagrodzonej w plebiscycie National Geographic „Traveler” w kategorii: Społeczna Inicjatywa Roku 2012. Nominowany do nagrody Laury Magellana w kategorii „Magellan Roku 2014”, jak również w plebiscycie Gazety Krakowskiej na Osobowość Roku 2016 w kategorii :”Działalność społeczna i charytatywna”. Laureat honorowego tytułu „Primus Inter Pares” 2017 r. przyznawanego przez ERGO Pro.
Zdobywca 4 szczytów w Koronie Ziemi: Aconcagua, Elbrus, Kilimandżaro, Denali.

Paweł Ząbek – urodzony w 1975 r. Rzeszowianin. Swoją przygodę z górami rozpoczął jeszcze w szkole średniej od rajdów w Bieszczadach, Pieninach, Polskich Tatrach i Karkonoszach. W 2004 roku rozpoczął pracę w browarze w Żywcu, oraz przeprowadził się do Bielska-Białej. Zaangażował się powstanie Sekcji Wysokogórskiej KW działającej przy browarze (www.zdobywcygor.pl). Członek Klubu Wysokogórskiego w Bielsku-Białej, gdzie obecnie sprawuje funkcje prezesa. Uczestnik wielu wyjazdów w góry wysokie oraz kilku projektów wolontariackich, w tym „Elbrus Expedition” i „Euro-Summit Adventure”.

pr

Zobacz galerię…

Data publikacji: 06.06.2018 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również