Rośnie świadomość społeczna i wrażliwość w stosunku do osób niesłyszących

Rośnie świadomość społeczna i wrażliwość w stosunku do osób niesłyszących

W wielu obszarach udało się wypracować szereg rozwiązań, które ułatwiają życie osób niesłyszących, rośnie świadomość społeczna i wrażliwość w tym zakresie - podkreśliła szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska w Międzynarodowym Dniu Głuchych.

Międzynarodowy Dzień Głuchych i Języka Migowego został ustanowiony w 1958 r. przez Światową Federację Głuchych i jest obchodzony corocznie w ostatnią niedzielę września. Jego celem jest zwrócenie uwagi na problemy osób niesłyszących, ich prawa i osiągnięcia.

Minister rodziny z tej okazji przypomniała, że ustanawiając Międzynarodowy Dzień Głuchych, Federacja ogłosiła konkurs na plakat upamiętniający tę okazję. Zwycięzcą został niesłyszący polski malarz Henryk Osten-Ostachiewicz.

Rafalska przypomniała także, że święto zostało ustanowione, by zwrócić uwagę na problemy osób niesłyszących.
– Wiele młodych osób uczy się języka migowego nie dlatego, że musi, ponieważ w ich najbliższym otoczeniu znajdują się osoby niesłyszące. Coraz częściej wynika to z czystej chęci poznania sposobu komunikowania się osób głuchych, chęci uzyskania możliwości rozmowy z nimi – powiedziała szafowa MRPiPS.

Minister rodziny przyznała, że wciąż jest wiele do zrobienia. „Mam ogromną nadzieję, że w najbliższych latach uda nam się wspólnie wypracować kolejne rozwiązania, które zburzą bariery i ułatwią Państwu codzienne życie” – napisała z okazji Dnia Głuchych.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Głuchych Rafalska złożyła życzenia wszystkim osobom głuchym i ich najbliższym. „Zdrowia, pomyślności, realizacji wszystkich planów i zamierzeń, a także wytrwałości w walce z przeciwnościami losu” – podkreśliła szefowa MRPiPS. (PAP)

Karolina Kropiwiec, fot. MRPiPS

Data publikacji: 01.10.2018 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również