Dostępna dla niewidomych miniatura wrocławskiej katedry
- 10.07.2009
Dostępna dla niewidomych miniatura wrocławskiej katedry
Jako pierwszy zminiaturyzowano wrocławski ratusz. Sto razy mniejsza od orygniału rzeźba wykonana jest z brązu. Stoi przed wejściem do wrocławskiego ratusza, dzięki niemu osoby niewidome i niedowidzące mogą mieć wyobrażenie jak wygląda olbrzymia budowla. Miniaturkę chętnie oglądają także inni turyści i małe dzieci. Obok niej zostały przeniesione trzy wrocławskie krasnale „W-skers”, „Ślepak” i „Głuchak”. Wszystko po to, aby jeszcze mocniej zwracać wszystkim w mieście uwagę na potrzeby osób niepełnosprawnych.
Czas na katedrę
W uroczystym odsłonięciu wrocławskiej katedry nie przeszkodziły nawet mocne opady deszczu. – Mówisz, że to prawdziwy „Wrocław bez barier” – mimo deszczu, no to zaczynajmy – z żartem rzucił do mnie przed rozpoczęciem uroczystości zmoknięty, ale radosny poseł Piechota.
W odsłonięciu miniaturki brali także udział, poza posłem Piechotą, metropolita wrocławski acybiskup Marian Gołębiewski, radni miejscy Jan Chmielewski, Jerzy Skoczylas, przedstawiciele Kuratorium Oświaty, Jolanta Nadzieja z POPON, Adam Ćwikła, dyrektor Oddziału Dolnośląskiego PZN, Tadeusz Krasoń, prezes WSON. Inicjatorem wrocławskich miniaturek jest Marcin Sokołowski, dyrektor Dolnośląskiego Oddziału PFRON, a dźwiękowo uroczystości wspierał niewidomy artysta muzyk, pedagog i dziennikarz – Leszek Kopeć.
– Liczba osób, które oglądały przez ten rok miniaturkę wrocławskiego ratusza potwierdza to, że kolejna też będzie miała wzięcie, a przede wszystkim dzięki temu osoby niewidome i niedowidzące będą mogły się z nią zapoznać. Wiele razy widziałem też, jak dzieciaki z zaciekawieniem przyglądały się małemu ratuszowi – mówił na uroczystościach Sławomir Piechota.
– Uważam, że osoby niepełnosprawne powinny mieć dostęp i możliwość obejrzenia wszystkich obiektów, dlatego cieszę się, że teraz zminiaturyzowano katedrę – dodał metropolita wrocławski.
– Wypada mi podziękować za tę inicjatywę. Dopiero teraz mam wyobrażenie jak wygląda ratusz i katedra. Wcześniej nie znałem wielu szczegółów – podkreślał Adam Ćwikła, szef biura PZN.
Jak podkreślał koordynator kampanii „Wrocław bez barier” Paweł Napora wiele trudu i pracy w wykonanie rzeźby z brązu włożyli wrocławscy artyści z pracowni „Wytwórnia” pod wodzą Piotra Makały. Autorem miniaturki katedry jest Marcin Michalak.
Kolejną miniaturą wrocławskich obiektów ma być, przy wsparciu przyjaciół i ludzi dobrej woli, Hala Stulecia. Kiedy? Oczywiście podczas kolejnego święta Wrocławia!
Bartłomiej Skrzyński
fot.: Zbigniew Skrzyński