X Spotkania Artystyczne ISAN w Zawierciu
- 21.09.2009
X Spotkania Artystyczne ISAN w Zawierciu
W tym roku uczestniczyło w spotkaniach 105 osób niepełnosprawnych, które od 14 do 18 września miały zajęcia warsztatowe i terapeutyczne z muzyki, teatru, tańca, plastyki. Efektem końcowym warsztatów artystycznych, jak co roku, jest koncert dla mieszkańców Zawiercia. Tym razem miał tytuł „Słodki róg obfitości od urodzinowych gości”.
– To nie jest impreza z fajerwerkami typu „trzy dni i do widzenia” – mówi Zygmunt Knopik, prezes zarządu Fundacji „Podziel się z innymi”. To wynik całorocznej pracy w placówkach. Koncert ma już swoją renomę, znany jest mieszkańcom Zawiercia i co roku salę Miejskiego Ośrodka Kultury mamy pełną a mieści się w niej 500. osób. W naszej fundacji wszyscy działają jako wolontariusze. Większość spośród nas to pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej, więc mamy takie „dwa w jednym”.
W tym roku w Spotkaniach wzięły udział osoby niepełnosprawne z WTZ Ośrodka św. Faustyny i ŚDS w Tychach, WTZ Łazy, DDPS, DPS, ŚDS i indywidualni uczestnicy z Częstochowy i Zawiercia. Większość zajęć odbywała się Ośrodku Wypoczynkowym „Orle gniazdo” w Huciskach i przebiegała pod hasłem „Jurajskie babie lato z gwiazdą”.
Sam koncert wypadł bardzo dobrze. Na sali obecni byli przedstawiciele władz województwa – wicewojewoda Stanisław Dąbrowa, miasta – prezydent Mirosław Mazur, starosta Ryszard Mach. Niepełnosprawni artyści pokazali zestaw skeczy, piosenek i pieśni oraz zabawną opowieść filmowo-sceniczną. W charakterze humorystycznych przerywników pojawiali się co chwila artyści z Tychów w cyrkowych strojach, z klownadą wzbudzającą żywiołowe reakcje widowni.
– Przyjeżdżamy na Spotkania od samego początku – mówił Grzegorz Pietrowski, instruktor Ośrodka św. Faustyny w Tychach. – My w ośrodkach przygotowujemy widowiska raczej z serca, amatorsko, z potrzeby tworzenia – tu mamy tu możliwość pracy z profesjonalistami, którzy potrafią wyłapać nasze błędy, dać wskazówki, ukierunkować. Na potrzeby dzisiejszego koncertu przerabialiśmy wiele materiału, pokażemy tylko rzeczy wybrane. Na tym polegają te spotkania, jesteśmy do nich przygotowani i w ciągu czterech dni jesteśmy w stanie pokazać już na scenie gotową wersję programu.
Historia ISAN zaczęła się w 2000 roku i organizatorem pierwszych dwóch imprez była Grażyna Ferdyn, obecnie Naczelnik Wydziału Upowszechniania Kultury, Rekreacji i Sportu UM. Od 6. lat organizatorem jest Elżbieta Cygnarowska, kierownik Dziennego Domu Pomocy Społecznej w Zawierciu. – ISAN to duże przedsięwzięcie, trzeba wszystko umiejętnie zgrać poczynając od wody do picia i kubków, na programie artystycznym kończąc. Wniosek nasuwa mi się jeden – jeśli nie kocha się tego typu pracy, to raczej można dać sobie spokój – mówi pani Elżbieta. – Ja po tylu latach doświadczeń w organizacji warsztatów, mogę sobie już w wielu wypadkach pozwolić na działania rutynowe, sprawdzone.
Wśród instruktorów tańca zaważyliśmy obecność m.in. Victorii Fox z Anglii i Eweliny Dąbrowskiej, znanych choreografek i tancerek związanych ze Śląskim Teatrem Tańca w Bytomiu. Z kolei reżyserem koncertów jest od lat Józef Niedźwiecki, który – wraz z Jerzym Kaziorem, autorem oprawy muzycznej – podczas piątkowej imprezy został odznaczony Krzyżem Zasługi. Choćby tylko te dwa przykłady świadczyć mogą o profesjonalnym obrazie ISAN.
Jerzy Maciążek, jeżdżący od kilkunastu lat na wózku plastyk z Częstochowy, nie ma wątpliwości: – Najlepszą recenzją dla Spotkań jest moja tu obecność po raz dziewiąty. To bardzo potrzebna impreza dla tutejszego środowiska. Najważniejsze są te trzy-cztery dni pobytu w Huciskach; dają sporo energii, oczyszczają organizm. Co by nie powiedzieć – dla ludzi z dysfunkcjami sama rehabilitacja, czy praca z terapeutą daje mniej, niż przeżycia na warsztatach.
Tekst i fot.: Marek Ciszak