Malarstwo dostępne dla niewidomych

W Muzeum Śląskim w efekcie realizacji projektu „Sztuka przez dotyk," w drugiej połowie ubiegłego roku otwarto ścieżkę zwiedzania dla osób z dysfunkcją wzroku, co przybliża im sztuki wizualne, szczególnie malarstwo.

Jest ona przeznaczona dla osób dorosłych zwiedzających muzeum indywidualnie. Korzystając ze specjalnie przygotowanych przewodników, za pomocą opisów w alfabecie Braille’a i wypukłodrukowych reprodukcji można poznać wybrane dzieła polskich malarzy XIX i XX wieku. Ponadto każdy zwiedzający ma możliwość skorzystania z audioprzewodnika i zestawu słuchawkowego.

Tego rodzaju prezentację zastosowano po raz pierwszy w polskim muzeum.

Muzeum Śląskie realizuje również nowatorski projekt edukacyjny skierowany do dzieci niewidomych i niedowidzących pt. „Czym jest obraz?”. Podczas zajęć muzealnych dzieci zapoznają się ze strukturą obrazu, samodzielnie sprawdzą czym różni się faktura płótna od tektury. Dzięki technice wypukłego druku konturowego będą udostępnione treści wybranych obrazów, a przez zestawy audio będzie można wysłuchać indywidualnie opisu obrazów.

Obecnie w muzeum przy współpracy z Okręgiem Śląskim PZN przygotowywana jest transkrypcja tekstów informacyjnych, materiałów dydaktycznych i podpisów w języku Braille’a. Pracownicy muzeum przejdą też cykl specjalistycznych szkoleń z zakresu tyflopedagogiki.

Projekt jest realizowany we współpracy z Okręgiem Śląskim PZN, a jego innowacyjność została doceniona przez Kapitułę Akademii Orange, która przyznała grant na jego realizację.

Więcej informacji: www.muzeumslaskie.pl

Kat

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również