W Bytomiu wręczono Jaskółki

22 października br. w Kolegium Nauczycielskim w Bytomiu odbyła się trzecia edycja Jaskółek - wręczenia nagród dla pracodawców, którzy przy współpracy Punktu Aktywizacji II w Bytomiu zatrudniają osoby niepełnosprawne intelektualnie na otwartym rynku pracy.

Gala była także okazją do podsumowania dwuletniej działalności Punktu realizującego projekt „Wsparcie osób z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym i znacznym (w tym z zespołem Downa i/lub niepełnosprawnościami sprzężonymi) oraz głębokim stopniem upośledzenia umysłowego II”, współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Statuetki Jaskółek wręczone zostały dziewięciu pracodawcom, którzy przełamali krzywdzące stereotypy na temat osób niepełnosprawnych intelektualnie i pokazali, iż mimo przeciwności losu osoby te mogą w pełni odnaleźć się na otwartym rynku pracy. Wspomniane Jaskółki są wyrazem wdzięczności za kredyt zaufania jakim pracodawcy obdarzyli niepełnosprawnych lecz pełnoprawnych pracowników. Statuetki Jaskółek wykonane zostały przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Bytomiu.
Wśród laureatów znaleźli się pracodawcy z aglomeracji śląskiej, tj. Hydromont i Twój Serwis z Bytomia, Amrest, Jazz CLub Hipnoza, Bar Wegetariański Złoty Osioł z Katowic, Amrest z Czeladzi, Metalplast z Tarnowskich Gór, Stylehotels z Chorzowa, Zabrzańskie Towarzystwo Rodziców i Przyjaciół Dzieci Specjalnej Troski z Zabrza oraz Mercik Bernard Sklep Branży Ogrodniczej w Rudzie Śląskiej.
Po raz pierwszy rozdano również Super Jaskółki dla dwóch pracodawców, którzy dzięki współpracy z Punktem Aktywizacji II w Bytomiu zatrudniają ponad pięciu pracowników z niepełnosprawnością intelektualną. Laureatami tej prestiżowej nagrody są: firma RAFS z Chorzowa oraz JUREX w Tarnowskich Górach. Nagrodę Super Jaskółki otrzymała również redaktor Beata Tomanek, która w programie „Gdzieś obok nas” w Radiu Katowice promuje społeczny oraz zawodowy potencjał osób z niepełnosprawnością intelektualną.
Podczas uroczystości kierownik Punktu – Izabela Gemza oraz specjaliści działający na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną przedstawili działania tej placówki . Wśród gości uczestniczących w Gali znaleźli się zastępca prezydenta Bytomia Pani Aneta Latacz, Jan Zieliński – pełnomocnik ds. osób niepełnosprawnych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, oraz Anna Dziąsko – prezes Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, Koło w Bytomiu..

Zaprezentowany został również autorski film Michała Bullika – trenera pracy Punktu Aktywizacji II w Bytomiu – „Jak dobrze, poniedziałek”, który był okazją do podsumowania efektów pracy specjalistów zatrudnionych w Punkcie Aktywizacji II w Bytomiu.

Zobacz galerię…

Tomasz Kosik, oprac. IRCa
fot.: Monika Zieleńska

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również