Nowe otwarcie w Gdańsku

W historycznym centrum miasta, przy Świętojańskiej 68, tuż obok Hali Targowej, 1 sierpnia ruszyła kawiarnia CieKAWA, w której baristami są osoby z niepełnosprawnościami intelektualnymi. Można tu napić się kawy z ziarna dostarczanego przez rodzinną palarnię Coffee Time z Gdyni i zjeść domowe ciasta, świeże owoce i inne smakołyki.

Za barem i na zapleczu przestrzegane są zasady filozofii zero waste – naczynia są biodegradowalne, słomki naturalne. Czyli jak w wielu modnych kawiarniach na Głównym Mieście.

Niezwykły natomiast jest w CieKAWEJ personel. Baristami są cztery osoby z niepełnosprawnością intelektualną, które zdobywały wiedzę na profesjonalnych szkoleniach baristycznych. Pierwsze z nich rozpoczęło się z wysokiego C. Pojechali do Poznania do pani Agnieszki Rojewskiej, która jako pierwsza kobieta na świecie zdobyła mistrzostwo świata baristów. Pani Agnieszka szkoliła wcześniej osoby z niepełnosprawnościami i świetnie się ułożyła współpraca.

Doświadczenie w pracy, i to nie byle jakie, ma również Krzysztof Skrzypski, pomysłodawca kawiarni. Od lat pracuje bowiem w Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Gdańsku jako kierownik warsztatu terapii zajęciowej, gdzie zajmuje się przygotowaniami niepełnosprawnych do pracy zawodowej.

O inicjatywie głośno zrobiło się jeszcze pod koniec kwietnia 2018 roku, gdy Skrzypski, ogłosił zbiórkę crowdfundinową, której celem było zebranie środków na „serce” CieKAWEJ, czyli profesjonalny ekspres do kawy. Jej efekty przerosły najśmielsze oczekiwania – dało się uzyskać 424 wpłat na łączną kwotę 33 tys. zł!

Wszyscy pracownicy pracują na umowę o pracę. Trzeba przyznać, że zainteresowanie było naprawdę spore, ale więcej pracowników na razie CieKAWA nie pomieści. Nie jest wykluczone otwarcie kolejnego lokalu opartego na podobnym modelu. Czas i klienci pokażą, czy jest na to zapotrzebowanie. To pierwszy taki lokal na Pomorzu.

Szkolenia dla przyszłych pracowników oraz remont lokalu dofinansował Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej oraz kilka fundacji i darczyńców. Miasto Gdańsk pomogło przekazując Ciekawej Spółdzielni Socjalnej lokale komunalne (drugi znajduje się na Oruni i działa w nim zaplecze kuchenne kawiarni).

CieKAWA to bowiem nie tylko nowa gdańska kawiarnia lecz część większego planu. Stanowi fragment Ciekawej Spółdzielni Socjalnej, którą stworzyły dwie organizacje pozarządowe – gdańskie koło PSONI oraz Fundację Teneo. Dzięki Spółdzielni powstać mogło przedsiębiorstwo społeczne prowadzące kawiarnię oraz kuchnię, w której będą kolejne miejsca pracy dla osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym.

– To realizacja marzeń o tym, by być z naszymi podopiecznymi tam, gdzie toczy się życie – powiedział na otwarciu Krzysztof Skrzypski. – Nie izolować ich, nie zamykać w enklawach, ale zintegrować z mieszkańcami i turystami. Lokalizacja naszej kawiarni jest idealna do realizacji tego celu.

– Myślę, że nic, tak jak praca nie pomaga budować godności człowieka, przez nią poznajemy swoja wartość – dodała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. – Przychodźmy do cieKAWEJ z rodzinami i przyjaciółmi, umawiajmy się tu na spotkania. Bo to od nas jako klientów zależy, czy odniosą sukces biznesowy.

em/ rhr/

Data publikacji: 03.08.2019 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również