Innowacje z Małopolski. W trosce o osoby z niepełnosprawnościami i seniorów

Podnieść jakość życia osób zależnych i ich opiekunów – taki cel mieli uczestnicy Małopolskiego Inkubatora Innowacji Społecznych. W ramach tego projektu grantowego, zrealizowanego przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie, powstały przydatne rozwiązania. Część z nich wybrano do upowszechnienia.

19 lipca w Krakowie odbyła się konferencja „InnMałopolska – region innowacyjny społecznie”. Spotkanie w hotelu Best Western Premier stanowiło podsumowanie trzyletniego projektu grantowego Małopolski Inkubator Innowacji Społecznych (MIIS). ROPS w Krakowie rozpoczął jego realizację 1 sierpnia 2016 r.

– Od początku towarzyszyła nam myśl, że aby zmierzyć się z innowacjami, musimy niestandardowo podejść do tematu. Wyjść na zewnątrz, być nieustanie w terenie, wsłuchiwać się w potrzeby Małopolan i bardzo, ale to bardzo uważnie wsłuchiwać się w pomysły innowatorów – powiedziała Wioletta Wilimska, dyrektor ROPS w Krakowie.

Z kolei Marta Malec-Lech z Zarządu Województwa Małopolskiego zwróciła uwagę na sytuację w regionie. Z danych statystycznych wynika, że co roku w Małopolsce liczba seniorów wzrasta o kilkanaście tysięcy. Co czwarta osoba ukończyła 60. rok życia. Starzenie się społeczeństwa wymusza na samorządzie pewne wizjonerstwo, otwieranie się na nowe technologie.

Do Krakowa przybyli goście z Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju: zastępca dyrektora Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego Przemysław Herman oraz naczelnik Wydziału Innowacji Społecznych Bartosz Siemiątkowski. W wydarzeniu wzięła też udział Maria Kurowska z Zarządu Województwa Podkarpackiego.

Dostrzeganie potrzeb

– Warto zaryzykować tezę, że sam MIIS jest pewnego rodzaju innowacją, bo pokazuje w jaki inny sposób można zrealizować standardowe przecież zadanie, przypisane do kompetencji każdego regionu w naszym kraju. Zadanie polegające na inspirowaniu i promowaniu nowych rozwiązań – podkreślił Rafał Barański, zastępca dyrektora ROPS w Krakowie.

W trakcie naborów do projektu grantowego wpłynęły 103 wnioski z pomysłami na innowacje. Do testowania wyselekcjonowano 42 rozwiązania. 9 z nich wybrano do upowszechnienia. I to one zostały zaprezentowane w trakcie konferencji. Część projektów zagościła już wcześniej na łamach „Naszych Spraw” (https://naszesprawy.eu/projekty-programy/malopolskie-testowanie-innowacji/ oraz https://naszesprawy.eu/rehabilitacja-zdrowie-i-nauka/innowatorzy-z-malopolski-na-celowniku-miir/).

RZECZ PIĘKNA Fundacja Rozwoju Wydziału Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie zgłosiła projekt Uniodzież. W efekcie powstał funkcjonalny płaszcz przeciwdeszczowy dla osób dorosłych poruszających się na wózku inwalidzkim. Jak podkreśliła projektantka Joanna Krokosz, produkt jest gotowy, więc wprowadzenie go na rynek zależy od chęci potencjalnych producentów.

Zaprezentowana została też „Nawigacja głosowa osób zależnych. NGOZ”. Ta aplikacja umożliwia osobom niewidomym łatwiejsze poruszanie się po budynkach użyteczności publicznej. – Tak naprawdę ten pomysł zrodził się w samym ROPS-ie, przy stoliku i na krzesełku – powiedział Adam Goch, który zgłosił projekt do MIIS.

W gronie innowatorów znalazło się Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa Tęcza w Krakowie. Dzięki niemu powstała platforma internetowa „Czas na aktywność!”. Zaprojektowaną ją, aby zwiększyć aktywność i samodzielność w życiu społecznym i relacjach międzyludzkich osób z zespołem Downa. – Liczba pytań, które kierowali do nas informatycy o szczegółowe rzeczy, takie jak kolor, rozmiar i położenie guzika, była zaskakująca, ale też bardzo potrzebna – zaznaczyła Agata Krzyżek, kierownik SDŚ przy Stowarzyszeniu Tęcza.

Z kolei Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kętach został doceniony za Zakupy bez barier. Innowację stanowi system powiadamiania o potrzebie doraźnej asysty podczas zakupów. W placówce handlowej jest montowany dzwonek. Jego naciśnięcie oznacza, że klient oczekuje na wsparcie przeszkolonego pracownika. Joanna Stachura z GOPS-u poinformowała, że do lokalnych przedsiębiorców i sklepów wielkopowierzchniowych trafiła broszura prezentująca to rozwiązanie, podpisana przez burmistrza.

Pomysły na wsparcie

Drugą część konferencji otworzyła prezentacja projektu Innotextil zgłoszonego przez Wydział Form Przemysłowych ASP w Krakowie. Innowatorzy przygotowali inteligentną odzież (wygodne spodnie sportowe – legginsy) wyposażoną w mikroczujniki. W połączeniu z aplikacją wspierają rehabilitację. Jak podkreśliła dr Bożena Groborz z ASP w Krakowie, rozwiązanie zostało przygotowane przez pięcioosobowy zespół, a działania rozpoczęły się od pracy dyplomowej.

Z kolei Fundacja Wspomagająca Wychowanie Archezja postawiła na grę planszową Senior-Cuder. Jest ona przeznaczona dla szerokiej grupy seniorów. Uczestnicy rozgrywki korzystają z kart, które zawierają zadania do wykonania. Ponadto z klocków budują swojego Cudera, do czego używają różnokolorowych części życia (np. emocje – kolor czerwony). Prezes Archezji Tomasz Gubała zaznaczył, że ta gra jest pretekstem do rozmowy o poważnych sprawach w formie lekkiej oraz ma wymiar terapeutyczny.

Organizator kompleksowej opieki w miejscu zamieszkania – to kolejna z innowacji do upowszechnienia. Pomysł powstał w Centrum Opieki Domowej S.C. Rozwiązanie zakłada nową metodę pracy z seniorami, którzy na skutek choroby lub wypadku opuszczają szpital jako osoby zależne i wymagające opieki w miejscu zamieszkania. Przewidziane są 3 wizyty domowe pielęgniarki. Pierwsza z nich odbywa się w ciągu 24 godzin od momentu wyjścia pacjenta ze szpitala. – Fachowcy, którzy powinni pomagać w takich sytuacjach, zjawiają się z dużym opóźnieniem. Jest to najczęściej stanowczo za późno – stwierdziła Beata Mróz z Centrum Opieki Domowej S.C.

W trakcie konferencji została też zaprezentowana Ścieżka moto-sensoryczna. Odpowiada na potrzeby seniorów i osób z niepełnosprawnościami, dla których poruszanie się stanowi problem. Projekt Politechniki Krakowskiej umożliwia połączenie treningu motorycznego z terapią sensoryczną, a do ćwiczeń jest wykorzystywana ogólnodostępna przestrzeń. – Wszystkie testy, które wykonywaliśmy, były przeprowadzane w terenie w Krakowie. I tak naprawdę niewiele trzeba do modyfikacji niektórych przestrzeni, aby powstały takie ścieżki – powiedziała Ida Mikołajska, architekt i doktorantka PK.

Na listę innowatorów trafiło też Chrześcijańskie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych, Ich Rodzin i Przyjaciół Ognisko. Stało się tak za sprawą aplikacji Teleasystent. Zapewnia ona osobom niewidomym i słabowidzącym zdalne wsparcie asystenta w obszarach: CityTime (poruszanie się w przestrzeni publicznej i kontakty z instytucjami), HomeTime (czynności domowe) oraz SpecialTime (na podstawie diagnozy potrzeb). Konrad Rachwalik z Ogniska poinformował, że uczestnicy chcieli być maksymalnie autonomiczni. Prosili o pomoc w takich sytuacjach jak m.in. opieka nad dzieckiem z dysfunkcją wzroku, (w tym zakraplanie oczu) czy zakup garnituru w sklepie.

Zobacz galerię…

Tekst i fot. Marcin Gazda

Data publikacji: 19.08.2019 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również