PKP PLK szykuje udogodnienia dla osób z niepełnosprawnością
- 07.08.2019
Planuje się odnowienie łącznie 22 peronów w 15 miejscowościach. Ogłoszono już przetarg na przebudowę peronów. Perony po przebudowie mają być szersze i wyższe oraz wyposażone w windy lub pochylnie.
Kolej będzie bardziej dostępna nie tylko dla osób z niepełnosprawnością narządu ruchu. Również dla osób niewidomych zostaną przygotowane liczne udogodnienia, w tym tzw. ścieżki dotykowe i tablice z informacjami w brajlu.
Rzecznik prasowy PKP PLK Mirosław Siemieniec powiedział, że w ramach projektu, np. w obrębie dwupoziomowej stacji Kępno, zostaną zamontowane windy.- Połączą one dolne perony nr 1 i nr 2 z górnymi nr 3 i nr 4. W pozostałych lokalizacjach zostaną wykonane pochylnie. Po zakończeniu robót perony będą miały wiaty, chroniące przed złą pogodą oraz jasne oświetlenie – podkreślił.
Według planu tej inwestycji przy stacjach i przystankach powstaną także nowe miejsca parkingowe i stojaki na rowery. Będą również nowe i bardziej czytelne tablice informacyjne oraz oznakowanie tras dojść do peronów, co znakomicie zwiększy bezpieczeństwo podróżnych.
W poprzednich etapach, w ramach tego projektu, prace były prowadzone m.in. na stacjach: Szczecin Główny, Gdańsk Główny, oraz Rzeszów Główny. Na przebudowę i dostosowywane stacji do potrzeb osób z dysfunkcją narządu ruchu przeznaczono wówczas ponad 330 mln zł.
Inwestycja realizowana jest z Krajowego Programu Kolejowego, w ramach projektu „Poprawa stanu technicznego infrastruktury obsługi podróżnych (w tym dostosowanie do wymagań TSI PRM), etap IV”.
IKa, fot. Jean Scheijen / freeimages.com
Data publikacji: 07.08.2019 r.