Jubileusz, na którym każdy mógł poczuć się artystą

Beata Tomanek przyjmuje podziękowania od przedstawiciela zarządu Radia Katowice

W piękny ciepły niedzielny wieczór 27 października br. w studiu koncertowym Radia Katowice, uczestniczyliśmy w równie pięknym koncercie dwóch fenomenalnych muzyków jazzowych Wojciecha Myrczka i Pawła Tomaszewskiego. Okazją do tego spotkania było 30-lecie, chyba najstarszej w Polsce emitowanej nieprzerwanie, audycji adresowanej do osób z niepełnosprawnościami - „Gdzieś obok nas”.

We foyer radia każdy wchodzący gość mógł przez chwilę poczuć się artystą. Każdy bowiem mógł namalować coś od siebie na rozpiętym blejtramie. – Na naszych oczach powstanie obraz emocji. Będziemy tworzyć wspólne dzieło, źródłem inspiracji będą dźwięki muzyki jazzowej – zachęcała redaktor Beata Tomanek, twórczyni i prowadząca tę audycję do dzisiaj.

Zaprosiła jej przyjaciół, sympatyków i uczestników. Tych najnowszych i tych sprzed lat. Nastrój rzeczywiście radosny sprzyjał miłym wspomnieniom. Pozytywną, jasną aurę spotkania wspomogły występy młodej, ale już renomowanej, niewidomej pianistki Kai Kosowskiej, z akompaniamentem Krzysztofa Woźniczko oraz młodych, ale już doskonale znanych muzyków jazzowych. Wojciech Myrczek, rewelacyjny wokalista, z akompaniamentem świetnego pianisty, kompozytora i aranżera Pawła Tomaszewskiego, zaśpiewał znane standardy jazzowe i poetyckie ballady. Owacyjnie oklaskiwani z humorem wykonali pieśń jubileuszową z dedykacją dla red. Beaty Tomanek.

Uroczystości towarzyszyła – prezentowana na ekranie – wystawa plastyczna grupy artystów plastyków z niepełnosprawnością intelektualną, działających pod kierunkiem plastyka Marka Grzebyka, instruktora, terapeuty WTZ w Gorzycach, który wspomagał red. Tomanek w prowadzeniu jubileuszowego wydania audycji „Gdzieś obok nas”. Były one inspirowane różnymi gatunkami muzyki i tworzone podczas jej słuchania.

– Koncert jest podziękowaniem dla wszystkich, którzy ze mną przez te 30 lat tworzą audycje „Gdzieś obok nas”. Widzę ludzi mi bliskich – zaczęła red. Tomanek. – Widzę bohaterów moich audycji, dzięki którym one krzepią, dodają odwagi, dodają śmiałości do zmiany swojego życia. Wśród nich jest Wojtek Maj, niewidomy anglista, informatyk, muzyk jazzowy i człowiek wielu talentów, który pomagał mi 30 lat temu współtworzyć tę audycję.

Oczywiście red. Beata Tomanek zaprosiła p. Maja nie tylko do podzielenia się wspomnieniami, ale do zaprezentowania kilku dixilendowych utworów fortepianowych, które też brawurowo wykonał.
Bohaterka wieczoru pełniła rolę gospodyni do końca: – Widzę moich gości, którzy zawsze służą rzetelną informacją, z którymi odbywam mądre rozmowy, i od których nieustająco się uczę. I widzę słuchaczy Radia Katowice: część widzę tutaj, a część widzę oczami wyobraźni – wszak jesteśmy w radiu, czyli teatrze wyobraźni – podkreśliła prowadząca.

O tym, że świat w ciągu tych 30 lat pięknie się zmieniał, zmieniając zupełnie wizerunek osoby z niepełnosprawnością rozmawiali wspólnie z obecnymi na jubileuszu Krzysztofem Wostalem, głuchoniewidomym społecznikiem, przedsiębiorcą i podróżnikiem oraz Markiem Plurą, poruszającym się na wózku byłym posłem do Sejmu RP, eurodeputowanym i aktualnym senatorem.

– Jak mówimy o przestrzeniach bez barier, bez granic chcielibyśmy, by tych przestrzeni było jak najwięcej – powiedziała Beata Tomanek.- I na szczęście tak się dzieje. Ludzie z niepełnosprawnościami potrafią dzisiaj coraz częściej radzić sobie ze swoimi dysfunkcjami, potrafią robić kariery. Ale powstała grupa ludzi, którzy nie radzą sobie społecznie, nie potrafią się odnaleźć – uzupełniła B. Tomanek, podsumowując apelem: – Nieograniczona jest radość, którą można czerpać z działania na rzecz innych ludzi. Po prostu z dobroci serca.

– Jesteśmy wdzięczni redaktor Tomanek, że wypełnia misję polskiego radia tak, jak sobie tę misję wyobrażamy – powiedział jeszcze na początku uroczystości przedstawiciel prezesa zarządu Radia Katowice. – Jest to program z refleksją, jest to program mądry, program potrzebny. Za to serdecznie dziękujemy.

Gromkie brawa i podziękowania zabrzmiały również na zakończenie jubileuszowego spotkania, a kuluarowe dyskusje i wspomnienia trwały jeszcze długo…

Zobacz galerię…

Tekst i fot. Iwona Kucharska, Ryszard Rzebko
Data publikacji: 06.11.2019 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również