Dzień Seniora to okazja do refleksji nad polityką senioralną

Ogólnopolski Dzień Seniora to doskonała okazja do podkreślenia wyjątkowej roli osób starszych w naszym społeczeństwie, a także do refleksji nad kierunkiem polityki senioralnej w Polsce – zauważa minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa.

14 listopada obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Seniora.

„To bardzo ważne święto i doskonała okazja do podkreślenia wyjątkowej roli osób starszych w naszym społeczeństwie. Mądrość i doświadczenie życiowe to wartości absolutnie nie do przecenienia, a sama emerytura to najlepszy czas, by w końcu skupić się na sobie, swoich potrzebach i pasjach” – powiedziała Borys-Szopa, cytowana w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

– To, że żyjemy dłużej, dłużej cieszymy się sprawnością i dobrym zdrowiem, to oczywiście powód do radości. Taka sytuacja rodzi jednak przed nami – zarówno rządzącymi, jak i całym społeczeństwem – wiele wyzwań. Ogólnopolski Dzień Seniora to doskonała okazja do podkreślenia wyjątkowej roli osób starszych w naszym społeczeństwie, a także do refleksji nad kierunkiem polityki senioralnej w Polsce – mówi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa.

Jak podkreśla szefowa MRPiPS, poszanowanie i ochrona godności osób starszych to jeden z priorytetów polityki senioralnej resortu rodziny. Programy takie jak „Senior+”, „Opieka 75+”, Rządowy Program na rzecz Aktywizacji Osób Starszych, „Mama 4+”, obniżenie wieku emerytalnego czy podnoszenie minimalnej emerytury, a ostatnio także trzynasta emerytura, to najważniejsze działania mające na celu aktywizację osób starszych, zapewnienie im godnych warunków bytowych oraz otoczenie ich opieką.

Placówki „Senior+” powstają głównie w małych miejscowościach, gdzie oferta zajęć aktywizujących dla osób starszych nie jest taka bogata. Aż 69 proc. domów i klubów „Senior+” powstałych w 2018 r. zostało uruchomionych w miejscowościach poniżej 10 tys. mieszkańców, a 19 proc. placówek – w miejscowościach poniżej 1 tys. mieszkańców.

– W interesie nas wszystkich jest to, by osoby starsze, szczególnie samotne, z mniejszych miejscowości, nie czuły się zapomniane i dyskryminowane. Mądrość i doświadczenie życiowe, jakimi dysponują, to wartości absolutnie nie do przecenienia. Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Seniora życzę Wam, drodzy Seniorzy, dużo uśmiechu, wszelkiej pomyślności i radości z tego pięknego czasu, jakim jest wiek dojrzały. Życzę Wam, byście mieli czas dla siebie i swoich pasji. Może właśnie na emeryturze odkryjecie w sobie talent malarski, kulinarny, aktorski? Tego również Wam życzę – podkreśla minister Bożena Borys-Szopa.

Dzisiaj w Polsce więcej niż 60 lat ma 9 mln osób. Według prognoz do 2050 r. liczba ta ma wzrosnąć do 13,7 mln, a osoby starsze będą stanowić ponad 40 proc. ogółu ludności.(PAP)

Danuta Starzyńska-Rosiecka, fot. pixabay.com

Data publikacji: 14.11.2019 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również