Ruszył drugi etap kampanii edukacyjnej o internetowym koncie pacjenta i e-receptach
- 20.11.2019
– Od 8 stycznia wchodzi obowiązek wystawiania recept tylko w wersji elektronicznej. Tuż przed tym wchodzimy w ostatni etap kampanii edukacyjnej adresowanej do całego społeczeństwa. Wierzę, że przekonamy do korzystania z tych nowoczesnych rozwiązań w ochronie zdrowia i młodszych, i seniorów – powiedział wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.
Przez ponad miesiąc w najpopularniejszych stacjach radiowych i telewizyjnych będą emitowane spoty edukacyjne. Agencja reklamowa Fabryka Komunikacji Społecznej, która jest twórcą kampanii, przewiduje, że spot telewizyjny „Samolocik”, którego reżyserem jest Ksawery Żuławski, dotrze do prawie 20 mln milionów Polaków.
Kampanię telewizyjną i radiową wspiera kampania internetowa prowadzona od sierpnia w ogólnopolskich i regionalnych serwisach internetowych i w mediach społecznościowych, a także publikacje w prasie i spoty kinowe.
Dzięki kampanii informacyjnej „Internetowe konto pacjenta. Tu zapisuje się historia twojego zdrowia” można więcej dowiedzieć się o e-recepcie i korzyściach z używania konta. Korzystanie z niego i wprowadzenie e-recept przynosi wiele korzyści pacjentom i lekarzom.
Pacjenci recept nie zgubią lub przypadkowo nie zniszczą, nie będzie już też problemów z nieczytelnie wypisanymi receptami lub np. z brakiem pieczątki lekarza. Jeśli lekarz przepisze kilka leków, pacjent będzie mógł bez problemu wykupić część w jednej aptece, a pozostałe w innej, np. gdy w jednej nie będzie wszystkich potrzebnych specyfików.
Pacjenci historię wystawionych e-recept mogą sprawdzić na swoim koncie w serwisie internetowym. W systemie będzie także informacja, czy recepta została zrealizowana. Pacjenci mogą również upoważnić bliskich do dostępu do historii recept. Takie rozwiązanie przygotowano przede wszystkim z myślą o seniorach. Dzięki temu dzieci lub wnuki będą mogły sprawdzić, czy starsza osoba wykupiła leki, a w razie potrzeby także receptę zrealizować.
Wystawianie elektronicznych recept pozwoli lekarzom oszczędzić czas, a możliwość śledzenia historii przepisanych leków poprawi monitorowanie terapii, zapobiegnie polipragmazji (przyjmowaniu bardzo wielu leków) i interakcjom międzylekowym.
Internetowe konto pacjenta – bezpłatna aplikacja Ministerstwa Zdrowia – dostępne jest pod adresem pacjent.gov.pl. (PAP)
Monika Witkowska, fot. pixabay.com
Data publikacji: 20.11.2019 r.