Śląskie: najlepsi chirurdzy ręki przekazują wiedzę rezydentom
- 25.11.2019
– Nasza cieszyńska edycja Akademii Chirurgii Ręki będzie koncentrowała się wokół tematyki związanej z urazami kości promieniowej łączącej nadgarstek z łokciem – powiedział zastępca ordynatora oddziału chirurgii urazowo-ortopedycznej Szpitala Śląskiego dr Cezary Linart, który zorganizował cieszyńskiej edycję Akademii.
Lekarz podkreślił, że dawniej choroby kończyn górnych dotykały ludzi starszych, cierpiących na reumatyzm i osteoporozę, osób po urazach, czy też wykonujących pracę fizyczną.
– Dzisiaj coraz częściej urazów kończyn górnych doznają osoby aktywne fizycznie – młodzi ludzie. Pacjenci borykają się z wcześniej rzadszymi dolegliwościami, takimi jak zespół cieśni nadgarstka czy smartfonowy kciuk, które związane są z intensywnym korzystaniem z komputerów, tabletów czy smartfonów. Po pewnym czasie pojawia się mrowienie, drętwienie i ból, które mogą prowadzić do poważnych konsekwencji – powiedział Linart.
Do udziału w dwudniowych warsztatach zgłosiło się ponad 50 uczestników z całego kraju. Kierowane one są głównie do lekarzy rezydentów chirurgii ogólnej oraz ortopedii i chirurgii urazowej narządu ruchu. Nastawione są na praktyczne doświadczenia.
W Cieszynie młodzi lekarze uczą się m.in. techniki szycia ścięgien i techniki mikrochirurgicznej z użyciem mikroskopu operacyjnego. W Polsce rokrocznie lekarze przeprowadzają kilka replantacji dłoni oraz kilkadziesiąt replantacji palców.
W Cieszynie przedstawione zostaną także zagadnienia związane ze złamaniami kości ręki i palców, które powstają m.in. w wyniku wypadków komunikacyjnych lub wypadków w pracy lub podczas uprawiania sportu.
Akademia Chirurgii Ręki odbywa się pod patronatem Polskiego Towarzystwa Chirurgii Ręki. Pomysłodawcą przedsięwzięcia i kierownikiem naukowym jest prof. Tomasz Mazurek, kierownik Katedry i Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Podczas zajęć w roli wykładowców występują wybitni specjaliści nie tylko z ośrodków klinicznych w Polsce, m.in. z Gdańska, Szczecina, Trzebnicy, Otwocka, Krakowa, Poznania i Warszawy, ale również z zagranicy.
Zajęcia Akademii odbywają się cyklicznie dwa razy w roku – wiosną nad Bałtykiem, a jesienią na południu Polski. Od dwóch lat Szpital Śląski w Cieszynie jest organizatorem edycji jesiennej kursu, którą prowadzi dr Cezary Linart ze Szpitala Śląskiego w Cieszynie.
– Cieszymy się, że tak znakomici eksperci goszczą w naszym szpitalu. Potwierdza to duży potencjał szkoleniowy naszej placówki. Będzie to okazja do zaprezentowania naszego nowoczesnego sprzętu, jak również zaplecza technicznego jakim dysponujemy – powiedział dyrektor Szpitala Śląskiego Czesław Płygawko. (PAP)
Marek Szafrański
Data publikacji: 25.11.2019 r.