Międzynarodowa współpraca na rzecz osób z MHE

Paley European Institute nawiązał współpracę ze Stowarzyszeniem Pomocy Chorym z Zespołem Mnogich Wyrośli Chrzęstno-Kostnych (MHE). Jest to pierwsza organizacja, z którą filia amerykańskiego Instytutu założonego przez dr. Drora Paley’a – światowej sławy eksperta z zakresu ortopedii dziecięcej – będzie prowadzić wspólne działania na rzecz pacjentów i ich bliskich.

Jedną ze wspólnych inicjatyw jest poradnik skierowany do rodzin oraz nauczycieli dzieci i młodzieży chorujących na zespół mnogich wyrośli chrzętno-kostynych (MHE). To pierwsza tego typu publikacja w języku polskim, która ukazała się na początku grudnia.

Współpraca między Paley European Institute a Stowarzyszeniem polega na obustronnej wymianie wiedzy i doświadczeń z zakresu całego procesu leczenia pacjentów z MHE. Jest to schorzenie, które w większości przypadków jest dziedziczne i objawia się obecnością wyrośli w obrębie wszystkich kości, co zaburza ich wzrost oraz powoduje dolegliwości bólowe, ucisk na struktury nerwowe oraz naczynia. Podejmowane wspólnie działania mają przyczyniać się do podnoszenia standardów opieki nad pacjentami i zwiększania świadomości w ich otoczeniu.

Stowarzyszenie Pomocy Chorym z MHE koncentruje się przede wszystkim na prowadzeniu kampanii informacyjnych na rzecz wczesnego, powszechnego i stałego leczenia oraz rehabilitacji osób z tym problemem. Ważnym elementem działalności Stowarzyszenia jest budowanie wspólnoty rodzin osób dotkniętych tym schorzeniem, a także wspieranie rozwoju i integracji pacjentów ze środowiskiem, prowadzących do wzajemnej akceptacji.

Zespół Paley European Institute specjalizuje się w leczeniu wrodzonych, rozwojowych i pourazowych schorzeń ortopedycznych małych i dorosłych pacjentów. Zespół Instytutu tworzą nie tylko lekarze ortopedzi, którzy swoją wiedzę i doświadczenie pogłębiają w ścisłej współpracy z doktorem Paley oraz doktorem Feldmanem, ale także rehabilitanci, dietetycy i psycholodzy. Uczestniczą oni w całym procesie dochodzenia pacjentów do zdrowia. Dzięki indywidualnemu podejściu i projektowaniu ścieżki leczenia dla każdego pacjenta możliwe jest osiąganie najlepszych wyników. Instytut angażuje się w działania na rzecz chorych, w tym podnoszenia jakości opieki, oraz promuje wykorzystywanie nowoczesnych rozwiązań w medycynie.

– Zależy nam na szerzeniu informacji o MHE – profilaktyce powikłań i leczeniu. Zwróciliśmy się do Paley European Institute o objęcie naszego stowarzyszenia patronatem ze względu na nastawienie do pacjenta, bogate doświadczenie i nowatorskie podejście do procesu leczenia. Dzięki nawiązaniu współpracy mamy informacje z pierwszej ręki o tym, co nowego dzieję się w świecie medycyny – wskazuje Hanna Agatowska, prezes Stowarzyszenia MHE.

Hanna Agatowska oraz lekarze z Paley European Institute – dr Tomasz Albrewczyński i dr Michał Deszczyński, wspólnie przetłumaczyli na język polski poradnik „The MHE and Me Handbook”, który jest pierwszym przewodnikiem po zespole mnogich wyrośli chrzęstno-kostnych. Publikacja ta ma pomóc w zrozumieniu wyzwań, z jakimi mierzą się chorzy oraz przybliżyć ich codzienne funkcjonowanie. Można w niej znaleźć informacje na temat wpływu MHE na poszczególne części ciała, a co się z tym wiąże – ograniczenia ruchowe osób z tą chorobą. Szczegółowo opisane zostały objawy, które powinny wzbudzić niepokój rodzica oraz takie, które sygnalizują konieczność udania się do specjalisty. Dużo uwagi poświęcono także aspektom uczestnictwa dziecka z MHE w zajęciach szkolnych oraz kwestiom emocjonalnym, w tym związanych z samoakceptacją.

– Współpraca z takimi podmiotami jak Stowarzyszenie Pomocy Chorym z MHE jest dla nas bardzo ważna m.in. dlatego, że pozwala nam lepiej poznać codzienne wyzwania, z jakimi mierzą się osoby z danymi schorzeniami i ich najbliżsi, a tym samym bardziej zrozumieć potrzeby naszych pacjentów. Chcemy nawiązywać współpracę z organizacjami, które odgrywają istotną rolę w poszerzaniu świadomości o schorzeniach ortopedycznych oraz udzielają pomocy pacjentom i ich otoczeniu – mówi dr Tomasz Albrewczyński z Paley European Institute.

pr

Data publikacji: 18.12.2019 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również