Uniwersytet Medyczny w Łodzi otworzył zespół poradni za 54 mln zł

Z udziałem ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego Uniwersytet Medyczny w Łodzi 27 stycznia otworzył Zespół Poradni Specjalistycznych. Wartość inwestycji ulokowanej w kompleksie Centrum Kliniczno-Dydaktycznego uczelni i sfinansowanej przez Ministerstwo Zdrowia to 54 mln zł.

– Na całym świecie opieka ambulatoryjna jest trzonem opieki zdrowotnej, a oddziały szpitalne powinny być zarezerwowane dla tych najbardziej skomplikowanych, trudnych przypadków i pacjentów wymagających nasilonych działań medycznych. Chcemy zwiększyć dostępność do specjalistów, zrobić nielimitowane świadczenia, podwyższyć wycenę.(…) Dlatego bardzo mnie cieszy, że taki kompleks poradni powstał przy szpitalu uniwersyteckim jednej z najlepszych w kraju uczelni medycznych – podkreślił Szumowski.

Kilkanaście nowoczesnych poradni, które uzupełnią ofertę świadczeń specjalistycznych oferowanych przez sąsiadujący z nowym obiektem Centralny Szpital Kliniczny (CSK), powstało w ramach programu wieloletniego o wartości prawie 500 mln zł, zakładającego m.in. budowę izby przyjęć, dodatkowych poradni i oddziałów.

Na ponad 4,3 tys. m kw. znalazły się poradnie m.in. kardiologiczna, endokrynologiczna, reumatologiczna, chirurgii ogólnej, chirurgii onkologicznej, a także punkt pobrań, biobank oraz poradnia podstawowej opieki zdrowotnej. Obiekt wyposażono w elektroniczny system kolejkowy z monitorami i tabletami przy wejściach do gabinetów. Jest on w pełni skomputeryzowany i przystosowany do nowych rozwiązań w ramach programu e-zdrowie.

– Nasi pacjenci będą korzystać z komfortowego – odpowiadającego standardom XXI w. – obiektu, który oprócz wygody, ma zapewnić przede wszystkim kompleksowość usług medycznych. Poza działalnością usługową poradnie będą również wykorzystywane w procesie kształcenia studentów – zaznaczył rektor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi prof. Radzisław Kordek.

Jak podkreśliła dyrektorka CSK Monika Domarecka, do tej pory poradnie mieściły się w 11 rozproszonych w różnych budynkach gabinetach, w których przyjmowało 104 lekarzy. Dzięki nowym kontraktom z NFZ do 16 zwiększyła się liczba poradni.

– Szpital rozszerza ofertę specjalistycznych świadczeń, od dzisiaj staje się ona jeszcze bardziej kompleksowa i dostępna. Nowe poradnie są doskonale wyposażone i tak zaprojektowane, aby obsługa i komunikacja z pacjentem odbywały się na coraz wyższym poziomie – dodała Domarecka.

W ubiegłym roku poradnie funkcjonujące w ramach CSK zrealizowały ponad 80 tys. wizyt lekarskich. (PAP)

Agnieszka Grzelak-Michałowska, fot. UM w Łodzi

Data publikacji: 28.01.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również