Opieka zdrowotna powinna być oparta na wartościach, a głos pacjenta brany pod uwagę – powiedziała 31 stycznia na konferencji „Droga w kierunku systemu ochrony zdrowia opartego na wartości” dyrektor Center of Value Based Healthcare Małgorzata Gałązka-Sobotka.
Konferencja miała przybliżyć założenia służące wprowadzeniu systemu nakierowanego na wartość, określanego jako Value Based Healthcare. Rozwiązanie to wdraża wiele krajów, a jednym z liderów w zakresie stosowania jego założeń jest Holandia. W Polsce system jeszcze nie funkcjonuje.
System Value Based Healthcare wprowadza model świadczenia opieki, w którym świadczeniodawcy, w tym szpitale i lekarze, są finansowani zależnie od wyników zdrowotnych pacjentów, a nie za liczbę świadczonych usług.
– Zmiany mają być wprowadzone po to, żeby zwiększyć skuteczność leczenia, bezpieczeństwo terapii i poprawić satysfakcję pacjentów korzystających z systemu ochrony zdrowia, a wreszcie, aby efektywniej wydawać pieniądze na leczenie – powiedziała Małgorzata Gałązka-Sobotka.
Przy wprowadzaniu zmian niezwykle ważny jest głos pacjentów reprezentowanych przez ich organizacje.
– W Polsce nie doczekaliśmy się jeszcze kompleksowego systemu pomiaru jakości i efektywności opieki medycznej. Nieliczne szpitale (ok. 29 proc.) poddawane są akredytacji, nieprowadzone są rejestry medyczne pozwalające wskazać, w których szpitalach leczy się najlepiej, gdzie jest najmniej powikłań, zakażeń, gdzie najszybciej pacjent wraca do sprawności – dodała Gałązka-Sobotka.
Model Value Based Healthcare podkreśla konieczność mierzenia skuteczności opieki medycznej.
– Pacjenci powinni mieć możliwość wyrażenia opinii na temat tego, czy są zadowoleni z leczenia w poszczególnych placówkach, powinni dawać informację zwrotną ze swojej perspektywy. Stąd na konferencji obecność organizacji pacjentów, które będą mogły wypowiadać się w ich imieniu. Nad wynikami przeprowadzonych przez nie ankiet świadczeniodawcy będą potem się pochylać. Dotychczas w Polsce tylko nieliczni lekarze dostają informacje zwrotne o tym, jak leczą, zwykle na podstawie analizy swojej skuteczności prowadzonej na poziomie pojedynczej placówki – powiedziała Gałązka-Sobotka.
Z przytoczonych podczas konferencji danych wynika, że na tle Europy w Polsce śmiertelność w wyniku chorób cywilizacyjnych jest wysoka, a szanse pacjentów na przeżycie dużo mniejsze.
– Polski system opieki zdrowotnej wymaga przebudowy, nie stać nas na utrzymywanie tylu szpitali działających w trybie hospitalizacji, musimy skrócić czas i zwiększyć skuteczność diagnozy i leczenia. Potrzebujemy kompleksowych nowoczesnych centrów medycznych, z rozwiniętymi świadczeniami ambulatoryjnymi, które będą gwarantowały dostępność w krótkim czasie, dobry plan leczenia i skuteczną terapię. Zastosowanie modelu Value Based Healthcare może usprawnić ich działanie – powiedziała Gałązka-Sobotka.
Model Value Based Healthcare opiera się na prostych, elementarnych zasadach, jak choćby powtarzalność procedur, możliwość dania wyboru pacjentom leczenia się w wyspecjalizowanych ośrodkach.
– Polskie Ministerstwo Zdrowia opracowało już szereg programów mających usprawnić działanie opieki medycznej w Polsce. Mamy wysyp koordynowanych programów opieki nad pacjentem z chorobą Parkinsona, z chorobami urologicznymi, mamy program Breast Cancer Unit, polegający na kompleksowym leczeniu raka piersi, za moment mają powstać centra, w których kompleksowo będzie leczony rak jelita grubego, rak płuca. Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia wprowadza mechanizmy płacenia za jakość w podstawowej opiece zdrowotnej, a także w chirurgii onkologicznej – wskazała Gałązka-Sobotka.
– Wprowadzamy właściwe interwencje, a teraz musimy doprowadzić do tego, żeby móc obserwować wyniki tych interwencji i wyciągać z nich wnioski. Bo to właśnie stanowi istotę systemu Value Based Healthcare – dodała. (PAP)
Monika Witkowska, fot. pixabay.com
Data publikacji: 03.02.2020 r.