NIK skontroluje Centrum Cyklotronowe Bronowice

Najwyższa Izba Kontroli skontroluje Centrum Cyklotronowe w Krakowie-Bronowicach – ośrodek naukowy, a jednocześnie jedyne miejsce w Polsce, gdzie możliwe jest leczenie protonami nowotworów zlokalizowanych w trudno dostępnych częściach ciała. Z terapii nie korzystają dzieci.

– Chcemy sprawdzić, jak funkcjonuje centrum, czy są jakieś bariery w stuprocentowym wykorzystaniu jego potencjału, a jeżeli są – to na czym polegają. Kontrola jest planowana na pierwszą połowę tego roku, z naszej inicjatywy. W tej chwili przygotowujemy plan kontroli – powiedział PAP Wojciech Dudek z delegatury NIK w Krakowie. Wyniki kontroli mają być upublicznione w drugiej połowie roku.

Centrum Cyklotronowe w Krakowie-Bronowicach to jednostka naukowa Instytutu Fizyki Jądrowej PAN. Pracują tu przede wszystkim uczeni. Jego budowa trwała cztery lata i kosztowała ponad 265 mln zł.

Centrum zostało otwarte w 2015 r., jednak nie przyjmowało pacjentów – brakowało pełnego porozumienia Instytutu Fizyki Jądrowej PAN z placówkami mającymi kierować chorych na terapię. Do podpisania umowy między jednostkami doszło pod koniec września 2016 r. i od tego czasu centrum przyjmuje pacjentów.

Sercem Centrum jest cyklotron Proteus C-235 ze stanowiskami do protonoterapii. Do ośrodka kierowani są dorośli chorzy na nowotwory z Centrum Onkologii im. M. Skłodowskiej-Curie w Krakowie – dziennie z terapii korzysta od kilku do kilkunastu osób.

Przez pierwsze trzy lata z protonoterapii w Centrum korzystały dzieci, były to pojedyncze przypadki (łącznie kilkanaścioro dzieci) z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu. W 2019 r. szpital zdecydował, że już nie będzie kierował pacjentów na protonoterapię do Bronowic. Centrum oczekiwało, jak powiedziano PAP, że rocznie będzie przyjmować 20 dzieci na protonoterapię.

Szpital w Prokocimiu tłumaczy, że nie odpowiadają mu warunki umowy na świadczenie tej metody leczenia, zwraca przy tym uwagę w specjalnym oświadczeniu, że Centrum Cyklotronowe w Bronowicach jest jednostką naukową, a nie medyczną i w związku z tym nie ma odpowiedniej aparatury, która potrzebna jest w nagłych wypadkach podczas leczenia najmłodszych pacjentów.

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy kierował dzieci na protonoterapię jako podwykonawca Centrum Onkologii. Centrum Onkologii w Krakowie od marca ub.r. bezskutecznie ogłasza konkursy na podwykonawstwo w zakresie leczenia pediatrycznych pacjentów w bronowickim centrum.

Terapia protonowa stosowana jest w leczeniu nowotworów usytuowanych w trudno dostępnych miejscach, np. w czaszce, mózgu czy w oku. Wcześniej Polacy na terapię protonową wyjeżdżali za granicę – do Niemiec, Francji, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i do USA. (PAP)

Beata Kołodziej, fot. alivia.org

Data publikacji: 11.02.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również