Polska spółka pozyskała 11,2 mln zł na rozwój terapii przeciwcukrzycowych

Spółka biotechnologiczna Biotts z Wrocławia pozyskała w ramach „Szybkiej ścieżki” (program NCBR) 11,2 mln złotych na rozpoczęcie prac nad rozwojem terapii przeciwcukrzycowych, które pozwalają na aplikowanie leku na skórę.

 – W projekcie, współfinansowanym przez NCBR, będziemy rozwijać nowy lek aplikowany na skórę, zawierający innowacyjny nośnik, dzięki któremu przetransportujemy przez skórę (do krwiobiegu) substancje przeciwcukrzycowe – podkreślił partner zarządzający Biotts Konrad Krajewski.

Projekt jest wart 14,6 mln złotych, a skuteczność samego nośnika Biotts w innowacyjnych terapiach potwierdziły już badania przedkliniczne realizowane dla innych cząsteczek o podobnych właściwościach fizykochemicznych.

– Nasz nośnik działa podobnie do korytarza życia na autostradzie. Karetka przejeżdża, a ruch na drodze wraca do normy (…) gdy nasz nośnik zmiękcza chwilowo cement międzykomórkowy, substancja aktywna przedostaje się do organizmu bez bólu – wyjaśnił Krajewski.

Jak wskazują przedstawiciele Biotts, system transdermalny może być wykorzystany jako system transportujący dla powszechnie stosowanych leków onkologicznych, przeciwzapalnych czy przeciwbólowych, zwiększając ich celowane działania, przy mniejszej dawce leku i radykalnej redukcji skutków ubocznych terapii.

– Dotychczas tylko małe cząsteczki rozpuszczalne w tłuszczach były dostarczane do organizmu człowieka przez najtrudniejszą barierę – skórę – zauważył prezes Biotts Paweł Biernat. Według niego opracowana przez wrocławską firmę technologia pozwoli obniżyć koszty leczenia, a miliony pacjentów będą wreszcie mogły przyjmować leki w komfortowych warunkach. – Zastąpi ona np. doustne formy podawania leków, obciążające układ pokarmowy czy bolesne zastrzyki – zaznaczył.

Do tej pory zbiór substancji przenikających przez największy ludzki organ był zamknięty, a wrocławskiej spółce udało się poszerzyć go o białka, przeciwciała, microRNA i substancje rozpuszczalne w wodzie.

Badania przedkliniczne Biotts potwierdziły możliwość kontrolowania głębokości przenikania nośnika. W badaniach wykorzystano m.in. markery fluorescencyjne, które zamknięte w nośniku (w wersji o szybkiej i głębokiej wchłanialności) były obecne w moczu już po 30 minutach od momentu aplikacji. Badania in vitro i badania drążenia potwierdziły, że nośnik jest w pełni bezpieczny.

Naukowcy Biotts tworzą nie tylko autorskie nośniki leków, ale również same farmaceutyki. Spółka jest autorem i wyłącznym właścicielem praw autorskich do czterech zgłoszeń patentowych, z których dwa weszły w globalną procedurę ochrony PCT.

Założona w 2018 r. spółka zajmuje się także świadczeniem usług badawczo rozwojowych na zlecenie firm farmaceutycznych, biotechnologicznych, kosmetycznych i chemicznych z całego świata.

Według analiz firmy Markets and Markets do 2023 r. wartość rynku transdermalnych systemów dostarczania leków wyniesie 7,1 mld dolarów. Rozwój ten napędza wzrost występowania chorób przewlekłych i postęp technologiczny w systemach przezskórnego dostarczania leków. Rynek leków przeciw cukrzycy typu II również wykazuje dużą dynamikę wzrostu. Z raportu BIO-TECH Consulting „Identyfikacja kandydatów do rozwoju generycznego o największym potencjale komercyjnym w obszarze chorób cywilizacyjnych” wynika, że do 2024 r. osiągnie 61,2 mld dolarów. (PAP)

lus/ malk/, fot. pixabay.com

Data publikacji: 07.03.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również