PBR zaprasza do Krakowa na I Forum Amputacji!

16 i 17 marca w Krakowie odbędzie się I Krajowa Konferencja Naukowo-Szkoleniowa „Amputacje – wyzwania i rzeczywistość XXI wieku”. Podczas spotkania specjalistów przewidywane są cztery sesje tematyczne, analiza wybranych przypadków medycznych oraz szkolenia praktyczne. Rejestracja uczestników trwa!

Wypadki komunikacyjne, choroby nowotworowe i schorzenia układów wewnętrznych, a także stopa cukrzycowa to niektóre z przyczyn usunięcia narządów lub ich części. Polska wciąż znajduje się w niechlubnej czołówce krajów z największą liczbą amputacji, gdy tymczasem na zachodzie przeprowadza się je coraz rzadziej.

Problem podejmie 16 i 17 marca pierwsze Forum Amputacji podczas konferencji „Amputacje – wyzwania i rzeczywistość XXI wieku”, która odbędzie się w Hotelu Galaxy w Krakowie. Spotkanie organizowane jest z inicjatywy Centrum Rehabilitacji Znowu w Biegu, jedynego w Polsce ośrodka specjalizującego się w rehabilitacji osób po amputacji, oraz Fundacji Poland Business Run (PBR), skupionej na pomocy tej grupie.

– Pomoc pacjentom po amputacji wymaga współdziałania zespołu różnych specjalistów. Fizjoterapeuci, lekarze, pielęgniarki, protetycy, terapeuci zajęciowi czy psycholodzy ciągle doskonalą swoją wiedzę, umiejętności i warsztat pracy, a następnie łączą siły, aby szukać nowych i doskonalszych form działania. Wszystko po to, aby w rzeczywistości XXI wieku, gdzie wciąż dokonuje się zbyt dużo amputacji, podjąć wyzwanie poprawy jakości życia pacjentów – komentuje Agnieszka Pleti, prezes Fundacji PBR.

Amputacje z powodu martwicy, zespołu stopy cukrzycowej oraz urazów, a także psychiczne konsekwencje tego zabiegu, proces protezowania czy terapia trudno gojących się ran, to niektóre tematy, które zostaną podjęte w czasie spotkania specjalistów. Kolejny blok tematyczny to fizjoterapia i praca z pacjentem po amputacji, terapia lustrzana i reedukacja chodu.

W ramach Forum Amputacji odbędą się również dwie sesje szkoleniowe. Sławomir Szczupacki, fizjoterapeuta, dyplomowany podolog, który sam stracił nogę i od lat porusza się o protezie przedstawi temat „Trening stabilizacji głębokiej u osób po amputacji”. Z kolei szkolenie „Nauka chodu z zaopatrzeniem ortopedycznym” poprowadzi Lisan Scheepers – fizjoterapeutka, specjalizująca się w rehabilitacji osób po amputacji, specjalistka w zakresie zaopatrzenia ortopedycznego i nauki chodu w Akademii Ossura.

Szczegóły i zgłoszenia dostępne są na stronie: http://www.forumamputacji.pl/.

Info i fot. PBR
Data publikacji: 10.03.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również